4 babské rady na zánět šlach: Pomůže vám skutečně mast?

Zánět šlach je nepříjemný problém, který se může objevit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Mezi nejčastější spouštěče patří jednostranné přetížení nějakého konkrétního místa, které mnohdy vzniká nejen při sportu, ale i při výkonu práce. Jaké má tento problém projevy? A jaké babské rady na něj fungují? Na to se společně podíváme v následujících několika odstavcích.

Záněty v těle jsou poměrně běžné, takže zánět šlach vás nejspíš vůbec nevyvede z míry. Na druhou stranu, je důležité poznamenat, že zánět šlachy se často vyvíjí velmi pozvolna. Výjimku tvoří snad jen opravdu vysoké tempo během krátkého časového intervalu (dokončování důležité zakázky, stěhování…), kdy se problém může ukázat i rychleji.

Přečtěte si: Babské rady na plíseň nehtů

Mezi nejvýraznější projevy zánětu šlachy patří zvýšená citlivost, bolest a svědění, otok a zarudnutí a bolest při pohybu. (Někdy se však může objevit i v klidu, což může způsobovat nespavost.)

Zánět může také způsobit nějaké existující onemocnění. Na vině může být v tomto ohledu například revma.

Jak si ale s takovým nepříjemným problémem rychle poradit?

Nejlepší babské rady na zánět šlach

Znehybnění

4 babské rady na zánět šlach: Pomůže vám skutečně mast?

Aby dále nedocházelo k namáhání postiženého místa, je hodně důležitá jeho fixace, díky které bude ruka, noha nebo jiná část těla, v ideální poloze. Někdy stačí mít po ruce ortézu, jindy může pomoci například obinadlo. Díky tomu pak dojde k rychlejšímu hojení.

Tip: Přírodní léčba hučení v uších

Chladivé masti a gely

4 babské rady na zánět šlach: Pomůže vám skutečně mast?

Aby došlo k rychlé úlevě od bolesti, také můžete vyzkoušet některou z chladivých sportovních mastí, kterou lze koupit za pár korun v každé drogerii či lékárně. Tímto způsobem dokážete dostat pod kontrolu jak zánět šlach na ruce, tak zánět šlach na noze. V případě, že potřebujete silnější kalibr, pomůže i Heparoid mast.

Přečtěte si: Babské rady na seboroickou dermatitidu

Bílkoviny

Další na řadě by měl být správně nastavený jídelníček, který by měl zahrnovat větší množství bílkovin, jež jsou důležité pro podporu regenerace postižené tkáně. Dále se také snažte doplňovat hořčík, vápník a draslík.

Přečtěte si: Babské rady na bolest hlavy

Bylinky

V případě, že budete chtít sáhnout po bylinkách, zapomeňte na echinaceu a na slivoň africkou, protože tyto rostliny jsou dobré na něco trochu jiného. Hodně oblíbený je ale například koňský kaštan. Případně také vyzkoušejte konopné mastičky, které lze taktéž sehnat v lékárně. V úvahu může přicházet i arnika.

Prevence zánětu šlach

4 babské rady na zánět šlach: Pomůže vám skutečně mast?

Jednou z možností, kterou můžete vyzkoušet, je dlouhodobé užívání dobré kloubní výživy, která obsahuje boswellii. Tato bylinka má totiž na stav pohybového aparátu taktéž dobrý vliv. Také ale můžete přistoupit k prevenci těchto potíží v budoucnu.

Dobře vám udělá:

  • Protáhnutí svalů
  • Postupné zatěžování pohybového aparátu (to je důležité třeba u začínajících sportovců)
  • Pravidelná přestávka
  • Pravidelný, avšak přiměřený pohyb

Tip: Babské rady na suchý kašel

Co když to nejde?

Někdy vám může se zánětem šlach pomoci jen lékař. Tato možnost připadá v úvahu hlavně ve chvíli, kdy máte bakteriální zánět, na který budou nejlépe fungovat antibiotika. Hodně poškozená šlacha navíc může vyžadovat i operaci, s čímž si opět neporadíte v domácích podmínkách.

Výhodou návštěvy lékaře je také to, že vám může pro lepší hojení předepsat rehabilitace, takže se problematické místo snáze rozcvičí a vy se rychleji vrátíte do pracovního procesu.