Přírodní léčba hučení a pískání v uších: Co vám (ne)pomůže?

Čas od času se problém s pískáním v uších vyskytne u každého z nás. Problém je, pokud se s tímto jevem setkáváte pořád a významně narušuje kvalitu vašeho života. Co tento problém způsobuje? A existují nějaké tipy na přírodní úlevové prostředky? Na to vše se podíváme níže.

Pískání v uchu se může občas objevit poté, co se nám zatočila hlava. Někdo může mít tento problém spojen i s cestováním v letadle, kdy dochází ke změnám tlaku, na které musí organismus nějak reagovat.

Chodí však mezi námi i jedinci, kteří trpí pískáním v uších chronicky, nehledě na denní a noční hodinu nebo na aktivitu, které se zrovna věnují. Tomuto problému se odborně říká tinnitus a pro lékaře a vědce je zatím spíše velkou neznámou.

Protože s ním ale musíte nějak žít, mrkneme se na jeho potenciální spouštěče a nejen na domácí prostředky, které by vám mohly pomoci ho lépe zvládnout.

Příčiny problému jménem tinnitus

Přírodní léčba hučení a pískání v uších: Co vám (ne)pomůže?

Mezi možné příčiny nepřetržitého pískání a zvonění v uších může patřit dlouhodobé vystavování sluchu hlasitým zvukům. (Například ze sluchátek.) Úplně vyloučit nelze ani nějakou formu poškození sluchu. Mezi méně známé příčiny pak může patřit vedlejší účinek některých léků a onemocnění štítné žlázy.

Dále může být na vině i:

 • Ušní infekce
 • Vysoký krevní tlak
 • Vysoká hladina cholesterolu
 • Úraz hlavy a krční páteře
 • Postupná ztráta sluchu (způsobená přirozeným procesem stárnutí)
 • Aneurysma
 • Křeč sluchového ústrojí

A podobně.

V mnoha případech ale nemusí lékaři na pravou příčinu problému, který pískání v uchu způsobuje, vůbec přijít.

Tohle může pomoci

Tinnitus může svými nepříjemnými projevy narušovat spánek, což může způsobovat nespavost. Z toho důvodu je důležité, aby z vaší strany každý večer proběhla kvalitní spánková hygiena. Také můžete vyzkoušet bylinky, které se často spojují s podporou spánku a se zklidněním nervů. Jednou z nich je šišák bajkalský, který rozhodně stojí za vyzkoušení.

V případě, že je tinnitus spojen s postupnou ztrátou sluchu, dobrým tipem je i návštěva lékaře, který vám může nabídnout nošení naslouchátek. Jejich nošení pak může otravnému pískání celkem snadno zabránit.

Komu se tenhle nápad nelíbí, ten může na tinnitus vyzkoušet i bílý šum, který může pískání v uších neutralizovat. Mnoha lidem pomáhá i poslech příjemné hudby nebo poslech zvuků přírody, které mají dokonce relaxační efekt.

Dále vám může pomoci:

 • Pravidelná pohybová aktivita
 • Mindfulness
 • Redukce stresu

Behaviorální terapie

Přírodní léčba hučení a pískání v uších: Co vám (ne)pomůže?

Tinnitus vás může významně ovlivňovat během vašich všednodenních aktivit, což může mít negativní dopady na kvalitu života. Z toho důvodu se lidem, kteří trpí na pískání, zvonění a další nepříjemné zvuky v uších, doporučuje dlouhodobá behaviorální terapie.

V průběhu terapie se pobavíte s odborníkem o tom, jaké existují způsoby zvládání tohoto problému. Díky tomu můžete tento jev snáze přijmout a následně ho vhodně kompenzovat, aby byly jeho dopady na vaše každodenní fungování co možná nejmenší.

Léky

V případě, že je vaše situace hodně vážná a nic vám nepomáhá, možná nakonec skončíte u psychiatra, který má pravomoc předepisovat léky.

Po zhodnocení vašeho zdravotního stavu vám může nabídnout:

 • Antidepresiva
 • Léky na úzkost
 • Léky na spaní

Měli jste někdy problémy se zvoněním v uších?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/tinnitus-remedies – Úlevové prostředky na tinnitus (anglicky)

https://www.healthline.com/health/tinnitus – Vše o zvonění v uších (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/156286 – Proč mi zvoní v uších? (anglicky)