Slivoň africká a jejích 7 účinků na zdraví: Pomáhá s prostatou?

Svět je velký, takže je naprosto pochopitelné, že každá z kultur využívala dary přírody, které měla po ruce. Zatímco v Asii měl prim ženšen, ve středu Ameriky si lidé dopřávali nápoje z kakaových bobů. Pozadu nezůstala ani Afrika, ze které pochází slivoň africká. Na co vše může mít pozitivní vliv?

Přírodní medicína rozhodně není monopolem českých babek kořenářek, ani čarodějnic. Své uplatnění měla v průběhu historie i v dalších zemích a na dalších kontinentech. Je ale pochopitelné, že jejich obyvatelé používali i rostliny, které u nás nemáme.

To je případ slivoně africké, které se také někdy říká africká třešeň. V lidové medicíně ji používali (a stále používají) příslušníci různých kmenů. Díky globalizaci a většímu propojení se informace o ní dostaly postupem času i do dalších koutů světa. Po nějaké době si slivoň africká našla dokonce cestu i do doplňků stravy.

Není to ale jen nafouknutá bublina?

slivoň africká
Slivoni africké se někdy přezdívá třešeň africká.

Na co vše může být slivoň africká dobrá?

Alternativní medicína tu byla dlouho předtím, než se lidem podařilo vyrobit první prášek. Aby ale mohla přírodní „léčiva“ správně fungovat, bylo potřeba důkladně prozkoumat jejich účinky a správné dávkování. (Jak jistě víte, v určitých případech může mít na lidské tělo pozitivní účinek jed. Což je pochopitelně velmi nebezpečné.) V jakém kontextu se tedy používala slivoň africká?

O slivoni africké se říká, že může mít blahodárný vliv na:

 • Nezhoubně zvětšenou prostatu u mužů
 • Léčbu rakoviny prostaty (v takovém případě je ale potřeba poradit s lékařem, který vám ji případně doporučí jako doplněk ke konzervativní léčbě)
 • Příznaky zánětu prostaty
 • Průběh zánětů
 • Zmírnění příznaků onemocnění ledvin
 • Zmírnění potíží s žaludeční nevolností
 • Zmírnění horečky

slivoň africká

Řada z těchto účinků se teprve zkoumá, v některých případech navíc nejsou závěry úplně jednoznačné. Z toho plyne, že některé výše uvedené body je potřeba brát s rezervou.

Jak užívat slivoň africkou?

Jak už bylo řečeno, slivoň africká se přidává do doplňků stravy, které se dají sehnat v lékárně, nebo v internetových obchodech se zdravou výživou. U nich stačí, když se budete řídit dávkováním, které je uvedené na obalu výrobcem.

Vedlejší účinky

Dávejte si velmi dobrý pozor na to, že slivoň africká může mít v některých případech vedlejší účinky. Ty se mohou vyskytnout v případě špatného užívání, nebo u přirozeně citlivějších jedinců.

Mezi nejběžněji sledované vedlejší účinky slivoně africké patří:

 • Zažívací potíže
 • Nevolnost
 • Zácpa
 • Průjem

Pokud se u vás něco podobného objeví, buď je potřeba snížit dávku, nebo přestat slivoň africkou užívat úplně.

Z pochopitelných důvodů není slivoň africká vhodná pro těhotné a pro kojící ženy a pro děti. V případě nejasností se také neváhejte nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem, který zhodnotí, jestli je pro vás užívání doplňků stravy se slivoní africkou bezpečné. Například kvůli tomu, že by mohla ovlivnit jiné léky, které dlouhodobě berete.

Co říkají o slivoni africké uživatelé?

I když není tento článek recenzí, zajímalo nás, co říkají o užívání slivoně africké lidé, kteří se ji rozhodli vyzkoušet.

Někteří hovoří o tom, že jim užívání doplňku stravy se slivoní africkou pomohlo vyřešit jejich potíže (především ty, které se týkaly nezhoubně zvětšené prostaty). Kvůli čemuž se domnívají, že opravdu funguje.

Ovšem, setkáváme se i s muži, kteří říkají, že na ty stejné problémy neměla slivoň africká vůbec žádný účinek.

Dále muži uvádějí, že pocítili:

 • Snížené nutkání jít okamžitě močit
 • Pozitivní vliv na libido
 • Klidnější spánek (který není tak často narušován potřebou jít močit)

Samozřejmě, co člověk, to originál. Zvlášť u bylinných a rostlinných přípravků to platí dvojnásob. Z toho důvodu je potřeba slivoň africkou nejprve vyzkoušet.

slivoň africká
Při užívání slivoni africké někteří muži uváděli, že pocítili snížené nutkání jít okamžitě močit.

Zkoušeli jste někdy doplňky stravy se slivoní africkou? Pokud ano, jaké jste zaznamenali výsledky?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/pygeum – Účinky slivoně africké (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-388/pygeum – Vše o slivoni africké (anglicky)