Seboroická dermatitida: Poradí si s ní tyto 4 babské rady?

Seboroická dermatitida je kožní problém, který postihuje překvapivě velké množství lidí. Jelikož se nemusí dělat jenom ve vlasech, ale také v okolí očí a na dalších místech těla, může vám tento stav zásadně snižovat sebevědomí. Proto se podíváme na to, jestli na ni fungují nějaké babské rady, které mohou zmírnit její příznaky.

Seboroická dermatitida je mnohem častější, než jak by se vám to mohlo na první pohled zdát. Ze zcela pochopitelných důvodů ale o ní mnoho lidí nemluví. Když už se navíc objeví na nějakém dobře viditelném místě, může vám to způsobit velké množství potíží. (Vaše okolí si může myslet, že se mohou něčím nakazit, nebo se mohou domnívat, že nejste dostatečně pořádní.)

Je proto pochopitelné, že se lidé, kteří seboroickou dermatitidou trpí, snaží toto stigma nějak zakrýt, nebo v ideálním případě odstranit.

I když je nejlepším pomocníkem při řešení kožních potíží váš dermatolog, můžete zkusit i pár přírodních prostředků na seboroickou dermatitidu, které by vám taktéž mohly při řešení tohoto problému prospět.

Co ji způsobuje?

Odborníci si nejsou v současné době jistí tím, co seboroickou dermatitidu způsobuje. Mají ale několik hypotéz, které by mohly vznik tohoto stavu poměrně dobře vysvětlovat. V prvním případě se má za to, že za seboroickou dermatitidou stojí nadprodukce kožního oleje, který ale zároveň dráždí pokožku. Vliv by na to mohly mít hormony.

Druhým možným vysvětlením je kvasinka, která se běžně nachází v kožním oleji, ale u některých lidí může být aktivnější. To pak může vést k tomu, že tělo tento jev vyhodnotí jako hrozbu, na kterou reaguje vznikem zánětu.

Babské rady na seboroickou dermatitidu

Seboroická dermatitida se nemusí vždy řešit podáváním léků, nebo jiných přípravků. Kožní lékaři často své pacienty podporují v tom, aby změnili svůj životní styl, nebo aby vyzkoušeli přírodní prostředky, které by mohly přinést úlevu. Teprve když to nepomůže, nebo se situace zhoršuje, lékař může přistoupit k dalším metodám, jak dostat dermatitidu pod kontrolu.

Rybí olej

Jedním z prvních tipů, který může na první pohled vypadat docela dost paradoxně, je zvýšená konzumace rybího oleje, který je bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega-3. Jelikož má pozitivní vliv na imunitní systém a na normální stav pokožky, mohl by vaše potíže po nějaké době užívání zmírnit.

Aloe vera

Seboroická dermatitida: Poradí si s ní tyto 4 babské rady?

Dalším pomocníkem, kterého si můžete přizvat na pomoc, je aloe vera, které je známé pro své zklidňující a zvláčňující účinky. Aplikace přípravků s obsahem aloe vera by mohlo přispět ke zklidnění zarudnutí a podráždění a ke zlepšení stavu pokožky.

Probiotika

Někteří lidé mají za to, že náš zdravotní stav souvisí s tím, v jaké kondici je naše střevní mikroflóra. Poměrně běžně se probiotika doporučují na potíže s ekzémem, takže by nejspíš stálo za to vyzkoušet, jestli vám mohou pomoci dostat pod kontrolu i seboroickou dermatitidu.

Olivový olej

Seboroická dermatitida: Poradí si s ní tyto 4 babské rady?

Jelikož potřebujete dostat pod kontrolu zarudnutí a další negativní jevy na vaší pokožce, mohla by vám pomoci i pravidelná aplikace olivového oleje na kůži. Pokud ho ale hodláte dávat do vlasů, nezapomeňte ho v nich nechat nějakou dobu působit a pak ho opravdu důkladně umýt teplou vodou a šamponem.

Pomáhá dieta?

Seboroická dermatitida: Poradí si s ní tyto 4 babské rady?

Seboroická dieta nevzniká kvůli tomu, co jíte, to, co si položíte na talíř ale může ovlivnit její průběh. Proto se doporučuje, aby lidé se seboroickou dermatitidou dodržovali zásady zdravého životního stylu.

Zkuste zvýšit příjem:

  • Zelených salátů
  • Rajčat
  • Olivového oleje
  • Mandlí
  • Sladkých brambor
  • Vitamínu C a E

Také myslete na to, že na seboroickou dermatitidu má negativní vliv kolísání hormonů a stres, takže se může její stav v průběhu vašeho života střídavě zlepšovat a zhoršovat.

Máte nějaké vlastní ověřené tipy na seboroickou dermatitidu? Pokud ano, budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/skin/seborrheic-dermatitis – Vše o seboroické dermatitidě (anglicky)

https://www.healthline.com/health/skin-disorders/seborrheic-dermatitis-natural-treatment – Přírodní prostředky na seboroickou dermatitidu (anglicky)