Echinacea (Třapatka nachová): Léčivá bylina a jejích 5 účinků

Třapatka nachová je název bylinky, kterou zná většina lidí pod pojmenováním echinacea. Zaručeně ji poznáte, protože má výrazně nafialovělou barvu a vypouklý nahnědlý střed. Jaké má echinacea účinky? A je lepší echinacea jako tinktura, nebo sirup?

Echinacea je na pěstování hodně oblíbená rostlina. Kromě toho, že dovede oživit každý obyčejný záhon, můžete ji posléze i sbírat a dělat z ní čaje, tinktury a další domácí kouzla, která pomáhají posilovat imunitní systém.

Zajímavostí je, že třapatka nachová dostala své jméno podle řeckého slova echinos, což v překladu znamená ježek. Její domov je v Severní Americe, ale když půjdete do veřejné bylinkové zahrady, zjistíte, že se jí dobře daří i v našich končinách.

Vzhledem k tomu, že jde o léčivku, hodně se používá v lidovém léčitelství a medicíně. Proto se z ní dělají doplňky stravy na podporu imunitního systému.

Echinacea (Třapatka nachová): Léčivá bylina a jejích 5 účinků

Může vám ale nabídnout jen tohle?

Benefity třapatky nachové

Nejznámějším využitím třapatky nachové je podpora imunitního systému. Z toho důvodu po ní lidé nejčastěji sahají v době, kdy ve vzduchu létají respirační infekce. V případě, že vás trápí nachlazení, může dokonce podpořit rychlost uzdravování.

Dále nám může tato bylinka nabídnout:

  • Snížení krevního tlaku
  • Redukci úzkostí a nepříjemných pocitů
  • Protizánětlivé účinky
  • Podporu zdraví pokožky

Tím, že se echinacee připisují protizánětlivé účinky, může se aplikovat na problematickou pokožku. Vhodná je například pro lidi, kteří trpí na akné a na další kožní problémy, které hrozí vznikem zánětu. V některých případech může její topické použití na kůži zlepšit i stav ekzému.

Studie na myších (a posléze i na myších a lidech) také naznačuje, že užívání třapatky nachové může mít pozitivní vliv na míru úzkosti. V tomto ohledu se ale její účinek teprve zkoumá, takže na nějaké konkrétnější závěry si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Echinacea (Třapatka nachová): Léčivá bylina a jejích 5 účinků

Vedlejší účinky

I když se echinacea ve většině případů považuje za bezpečnou, v některých ojedinělých případech to tak být nemusí.

Někteří lidé mohou mít na přípravky a na doplňky stravy s echinaceou alergickou reakci. Riziko se zvyšuje hlavně u těch, kteří mají alergii na sedmikrásky a na rostliny, které pochází ze stejné rodiny. Těm tedy nelze používání třapatky doporučit.

Třapatka také může nadělat neplechu v organismu lidí, které trápí autoimunitní choroby. V jejich případě lékaři přistupují k potlačení přehnané aktivity imunitního systému, který echinacea naopak posílí. Pozor by si na ni měli dát také lidé s tuberkulózou, leukémií, cukrovkou a HIV/AIDS. V neposlední řadě se nedá doporučit ani lidem, kteří prodělali transplantaci nějakého orgánu. (U nich je zase důležité, aby imunitní systém nový orgán dobře přijal, ne, aby ho vyhodnotil jako hrozbu, proti které začne bojovat.)

Jak ji užívat?

Vlastně je docela jedno, v jaké formě se rozhodnete třapatku nachovou užívat, každému člověku totiž vyhovuje něco jiného.

Zkusit můžete:

  • Čaj
  • Tinkturu
  • Sirup
  • Doplněk stravy v kapslích

V případě, že vám žádná z výše uvedených variant nevyhovuje, v úvahu pro vás mohou přicházet i speciální bonbony s echinaceou. Ty ale nemusí být snadno k dostání, nejčastěji se prodávají v několika málo e-shopech se zdravou výživou.

Co se týče přípravků s echinaceou pro děti, vybírejte si takové, které jsou vhodné právě pro ně. Mnohé přípravky s jejím obsahem jsou totiž pouze pro dospělé. Rozhodně také neuškodí, když budou obsahovat i další látky na podporu imunity, mezi které patří třeba kozí kolostrum, vitamín C a podobně.

 

 

Máte s užíváním třapatky nachové dobrou zkušenost? Pokud ano, saháte po ní pravidelně?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Třapatkovka_nachová – Třapatkovka nachová (česky)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-echinacea – Echinacea účinky (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/echinacea – Vše o echinacee (anglicky)