Trápí vás revma? Zkuste těchto 10 babských rad

Mnoho lidí trápí revmatické nemoci, které způsobují ztuhlost pohybového ústrojí, zhoršenou pohyblivost a bolest. Ne všechny choroby z této kategorie se dají úspěšně vyléčit, takže je pravděpodobné, že vás budou v určité fázi trápit dlouhodobé komplikace. Níže se podíváme, jaké babské rady vám od nich mohou ulevit.

Nikdo z nás nechce žít v permanentních bolestech. Ne vždycky se jim jde ale vyhnout. Zvlášť, pokud vám lékaři diagnostikují revma, které může dost zatočit s vaším každodenním životem.

Na druhou stranu, i když vás to k tomu možná svádí, řešení nespočívá v tom, že se zastavíte a přestanete být aktivní. V takovém případě totiž otevíráte dveře tomu, abyste skončili nepohybliví někde v křesle, nebo na lůžku.

Existují rady, jak se dá bolest pohybového aparátu při revmatu zmírnit?

Kontrola hmotnosti

První užitečnou radou je zcela nepochybně kontrola vaší aktuální váhy. Každé kilo představuje velkou zátěž pro klouby, takže je ve vašem vlastním zájmu, aby zbytečně netrpěly.

Kromě jiného, ztráta nadbytečných kil obvykle vede i k dalšímu zlepšení pohybové aktivity. Tělo bývá flexibilnější a také by mělo dojít k redukci nepříjemných bolestí.

Pohybová aktivita

Trápí vás revma? Zkuste těchto 10 babských rad

Pokud vás všechno bolí, je pochopitelné, že nebudete běhat vytrvalostní závody. Na druhou stranu, můžete vyzkoušet druhy pohybu, které jsou vhodné i pro seniory. Řadíme mezi ně chůzi, plavání, jógu, tai-chi a další méně intenzivní, ale zato vysoce účinné cvičení.

Přikládání obkladů

Bolest mohou pomoci redukovat i vhodně zvolené obklady. Zatímco někomu pomáhají nahřívací polštářky, dalšímu bude vyhovovat studený obklad, který omezí otékání kloubů. Někteří lidé také aplikují na bolavé klouby masti s kapsaicinem, který taktéž způsobuje pocit tepla.

Akupunktura

Tato forma alternativní medicíny by vám taktéž mohla pomoci. Dobře si ale vybírejte studio, do kterého půjdete. Například lidé s kardiostimulátorem by neměli chodit tam, kde se používají elektrické jehly, protože by je to mohlo po zdravotní stránce ohrozit.

Trápí vás revma? Zkuste těchto 10 babských rad

Meditace

Pokud je vaše bolest opravdu nesnesitelná, s největší pravděpodobností to bude mít negativní dopad na vaši psychickou pohodu. Z toho důvodu se doporučuje pravidelně meditovat. Nemoc to sice nezastaví, ale měli byste být schopni ji snáze přijmout jako nedílnou součást vašeho života.

Zdravý jídelníček

Dalším bodem je zdravý jídelníček, ve kterém by mělo být dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Tyto potraviny obsahují vitamíny a antioxidanty, které mají pozitivní vliv na boj proti zánětům.

Kurkuma

Sáhnout můžete i po bylinkách. Speciální pozornost věnujte kurkumě, o které se ví, že má silné protizánětlivé účinky. Je snadno dostupná, takže ji můžete používat při vaření i při přípravě nápojů.

Masáž

Trápí vás revma? Zkuste těchto 10 babských rad

Se ztuhlými a bolavými klouby by vám mohla pomoci i jemná masáž. První pomoc představuje jemná domácí masáž kloubů, ale neměli byste se bát jít ani za profesionálem.

Bylinné doplňky stravy

Do své životosprávy můžete zařadit i bylinné doplňky stravy, které obsahují kopřivu dvoudomou, ginkgo-bilobu, boswelii atd.

Kloubní výživa

V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelné užívání kvalitní kloubní výživy, která dodá kloubům to, co je jejich přirozenou součástí. Konkrétně mluvíme o kolagenu, glukosaminu, chondroitinu a dalších látkách, které mohou při dlouhodobém užívání přispět k redukci vašich bolestí.

Jaké babské rady na revma znáte vy? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Revmatické_nemoci – Revmatické nemoci (česky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/arthritis-natural-relief – 9 úlevových prostředků pro bolest kloubů (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324446 – 11 efektivních rad pro bolest pohybového aparátu (anglicky)