Tuková bulka (nebo také lipom) je útvar pod kůží, který mohou někteří lidé považovat za ganlion. Vzhledem k tomu, že máme od odborníků zafixováno, že jakýkoliv podezřelý útvar na těle je třeba neprodleně řešit, podíváme se, kde ji nejčastěji najdeme, proč vzniká a jaké na ni existují dostupné způsoby léčby.
Lipom je termín, který označuje nezhoubný tukový nádor. Z toho důvodu se mu poměrně často říká tuková bulka. Když na něj sáhnete, obvykle je měkký a má tendenci se pohybovat. (Což jsou hlavní důvody, proč by se tento útvar neměl vymačkávat.) Za normálních okolností tuková bulka v prsu či na jiných místech těla nebolí.
Přečtěte si: Nejlepší babské rady na seboroickou dermatitidu
Vzhledem k tomu, že se většina lidí nádorů (byť nezhoubných) obává, v následujících odstavcích se zaměříme na vše, co byste měli o problému zvaném tuková buňka vědět.
Co to přesně je?
Technicky vzato jde o benigní nádor bílé tukové tkáně. Bývá neškodný, takže se jeho výskytu nemusíte tolik bát. Tento útvar se může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle, takže kromě prsů se může objevit třeba i tuková bulka na zádech a podobně. Vzhledem k tomu, že se může vytvořit i blízko pojivové tkáně a vnitřních orgánů atd., neobvyklá nemusí být ani tuková bulka na varleti.
Zajímavostí je, že existuje i takzvaný pendulující lipom, což je lipom vyrůstající z volného povrchu, který je k němu přichycen stopkou. Lipomy se běžně vyskytují u lidí, kterým je mezi 40 a 60 lety a o něco častější bývá u mužů a u obézních jedinců.
Na tohle si dávejte pozor
I když nyní víte, že ta bulka, kterou jste nedávno pozorovali, může být lipomem, rozhodně byste se neměli vyhýbat brzké kontrole u lékaře, který ho může díky svému vzdělání a zkušenostem potvrdit. Jak se říká, náhoda je blbec a to, co považujete za lipom, může být ve skutečnosti zhoubný nádor, který vyžaduje okamžitou léčbu. Rozhodně se tedy nevyplatí tuto situaci podceňovat.
Příčiny vzniku tukové bulky
Někdy může mít na tukovou bulku vliv poranění, nemusí to tak být ale vždycky. Mnohé tukové bulky vznikají spontánně a jejich příčina je neznámá. Má se ale za to, že mezi potenciální rizikové faktory může v tomto ohledu patřit například nedostatek vitamínu C a vitamínu E či genetická predispozice.
Dále riziko zvyšuje:
- Diabetes
- Zvýšená hladina cholesterolu
- Onemocnění jater
- Intolerance glukózy
Přečtěte si: Babské rady na hučení v uších
Jak se léčí?
Jak už bylo řečeno, každou podezřelou bulku na těle by si měl prohlédnout lékař. Ten na základě toho potvrdí či vyvrátí vaši domněnku. V případě, že vás lipom nijak neohrožuje, lékař ho může nechat existovat bez nutnosti léčby.
Mezi potenciální rizika lipomu patří například skutečnost, že mají tendenci se vracet, právě proto není i jeho domácí řešení zrovna vhodné. K chirurgickému odstranění lipomu se nejčastěji přistupuje ve chvíli, kdy bulka rychle roste, způsobuje brnění, jsou v ní přítomny rakovinotvorné buňky či narušuje normální funkci těla.
Chirurgického odstranění lipomu se nemusíte bát, lékař obvykle provede drobný řez na kůži. Tento zákrok se často dělá ambulantně. Také existuje metoda odstranění lipomu liposukcí či laserem. (Tato metoda je oblíbená hlavně proto, že po ní nezůstává jizva.)
Tip: Babské rady na bolest hlavy
Dá se mu předcházet?
Lipomu se bohužel nedá zcela předcházet. Hlavně proto, že lékaři zatím sami úplně nechápou, proč k jeho vzniku dochází. Samozřejmě ale můžete vsadit na zdravější životní styl, který může snížit riziko vzniku vysoké hladiny cholesterolu, cukrovky či obezity, což jsou hlavní rizikové faktory tohoto problému.
Vyzkoušet můžete:
- Pravidelnou pohybovou aktivitu
- Dostatek spánku
- Zdravý jídelníček
- Omezení popíjení alkoholu a kouření
- Redukci stresu
Také se snažte vyvarovat přidanému cukru a průmyslově zpracovaným potravinám.
Měli jste někdy potíže s lipomem? Pokud ano, omezuje nějakým způsobem vaše každodenní aktivity?