Lehký spánek má čas od času každý, své o tom vědí například čerství rodiče, kteří několikrát za noc vstávají k plačícímu dítěti. Někdy za ní ale mohou být i hormony nebo přemýšlení během usínání. Vzhledem k tomu, že to ani zdaleka nejsou všechny její příčiny, na vše podstatné, co s ní souvisí, se podíváme v našem dnešním článku.
Spánek patří mezi základní lidské potřeby. Kromě toho, že jeho nedostatek vede k únavě a zhoršené pozornosti, má vliv i na naše psychické rozpoložení, na zdravotní stav a na přibírání.
Jenže, žijeme v době, kdy má mnoho lidí s nočním spánkem problémy, proto se nelze divit, že mnozí hledají informace o tom, co pomáhá na nespavost.
Na co myslet před usnutím? Existuje nespavost po alkoholu? A které babské rady stojí za vyzkoušení?
Příčiny nespavosti
Nespavost se může projevovat mnoha různými způsoby. Nemusí jít o problémy s usínáním, ale i o časté noční buzení. Případně se můžete vzbudit v brzkých ranních hodinách a následně už nemůžete usnout. V průběhu dne pak můžete trpět na únavu, na zhoršenou pozornost a na horší náladu.
Mezi hlavní spouštěče nespavosti patří:
- Chronická bolest
- Trauma
- Stres a úzkost
- Deprese
- Nepohodlná postel
- Příliš velké teplo nebo zima
- Jet lag
- Nadměrné pracovní tempo
- Alkohol a kofein
- Nikotin
Také vám může dělat problém časté noční močení, které může souviset s infekcemi močových cest, s nezhoubně zvětšenou prostatou nebo těhotenstvím. Někteří lidé se budí ze spánku i kvůli hluku, pálení žáhy a podobně. Jedním z hlavních tipů tedy bývá kontrola zdravotního stavu, spánková hygiena a zdravější životní styl.
Tipy, jak zlepšit spánek
Léky na spaní
Pokud nemůžete dlouhodobě spát, je naprosto pochopitelné, že začínáte uvažovat o tom, jestli vám nepomohou nějaké léky na spaní, které jsou k dostání jen na předpis. Je ale třeba říct, že nejde o řešení, které by bylo dostupné pro každého. Léky na spaní ani neřeší původní příčinu problému a na jejich užívání si můžete vypěstovat závislost. Z toho důvodu pro vás bude lepší, když vyzkoušíte některou z níže uvedených rad.
Babské rady na spaní
V první řadě je třeba říct, že než některá z těchto rad zafunguje, pravděpodobně to bude chvíli trvat. Proto byste neměli vzdávat své úsilí a měli byste vytrvat.
Pomoci vám může například:
- Pravidelnější ukládání do postele a vstávání v podobnou hodinu
- Relaxace, která by měla trvat alespoň 1 hodinu před spaním
- Úprava prostředí v ložnici
- Pravidelná fyzická aktivita během dne
- Omezení denních šlofíků
Co se týče úpravy prostředí v ložnici, je to poměrně dost snadné. V první řadě by vám nemělo být moc teplo, ani moc zima. Podle toho, co je vaším konkrétním problémem, si vyberte vhodný typ peřiny a před spaním vyvětrejte nebo si přitopte.
Dále vám pomůže, když vyměníte matraci za nějakou, na které se vám bude dobře spát. S tím jde ruku v ruce i ergonomický polštář, díky kterému vás nebude bolet každé ráno za krkem. Se světlem zvenčí si poradí kvalitní žaluzie a závěsy, případně i maska na spaní, kterou si můžete vzít i na cesty. Hluk zase dovedete docela účinně potlačit nošením špuntů do uší, které snadno seženete v lékárně.
Když se podíváme na pravidelnou fyzickou aktivitu, ta je trochu dvojsečná. Když budete málo unavení, nebude se vám chtít spát. Dobré není ale ani přílišné vysílení, protože se můžete celou noc převalovat kvůli bolavým a nataženým svalům.
Další přírodní léčba
Existují ale i další tipy a triky, kterých byste se měli při boji s nespavostí držet.
Zkuste:
- Nejíst před spaním těžká, tučná a kořeněná jídla
- Nepít několik hodin před usnutím alkohol a kofein
- Pít před spaním menší množství tekutin (takže se vám nebude chtít na toaletu)
- Meditaci
- Psaní deníku
- Teplou sprchu
- Jógu
V neposlední řadě můžete vyzkoušet i bylinky, a to jak ve formě užívání přírodních doplňků stravy, tak ve formě aromaterapie. Například se má za to, že na uvolnění pozitivně působí vůně levandule. Je na vás, zda si zvolíte aroma lampu nebo levandulový sprej na polštář.
Pro vnitřní užívání zase můžete vyzkoušet ašvagandu, heřmánek, kozlík lékařský, chmel a meduňku.
Jaké jsou vaše tipy pro zahnání nespavosti?
Zdroje informací
https://www.asva.cz/nespavost/ – Jak na nespavost? (česky)
https://www.nhs.uk/conditions/insomnia/ – Nespavost (anglicky)
https://www.webmd.com/sleep-disorders/remedies-for-insomnia – 5 úlevových prostředků na nespavost (anglicky)
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/insomnia-home-remedies – 8 úlevových prostředků na nespavost (anglicky)