Neuropatie a babské rady: Víte, které fungují?

Neuropatie je zdravotní problém, který znamená necitlivost, slabost a bolest končetin. K tomu dochází, když nastane poškození správné funkce periferních nervů, které vysílají signály do mozku.  Tento stav může vzniknout po úrazu, ale mohou jím trpět i lidé s cukrovkou, silní alkoholici nebo lidé, kteří prodělali nějakou infekci. Existují na neuropatii babské rady, které by dovedly redukovat pociťované nepohodlí? A pokud ano, které se vyplatí vyzkoušet?

Život s neuropatií není vůbec jednoduchý. Primárně je ale potřeba vždy léčit zdravotní problém, který ji způsobil. To znamená, že lidé s cukrovkou by měli následovat všech pokynů lékaře. To samé lidé, kteří propadli alkoholismu a podobně.

Co si ale budeme povídat. Lidé kteří tento problém nemají si dovedou jen velmi těžko představit, jaké to je žít v permanentních bolestech nebo jaké to je, když nemůžete normálně ovládat své tělo. Proto je naprosto pochopitelné, že hledáte nejrůznější úlevové prostředky, které by vám dokázaly na alespoň malou chvíli ulevit.

Na které babské rady byste se měli při zvládání neuropatie zaměřit? Na to se podíváme níže.

1. Výživa

Neuropatie a babské rady: Víte, které fungují?

Některé druhy neuropatie souvisí s nedostatkem některých živin. Pro nervy je v tomto ohledu velmi důležitý komplex vitamínů skupiny B. V případě, že nemáte dostatek těchto vitamínů ve stravě, lékař vám může doporučit jejich suplementaci z doplňků stravy s jejich obsahem. Na nervovou bolest by mohl pomáhat i vitamín D, který tělo získává především ze slunečního záření. Jelikož ale slunce zvyšuje riziko rakoviny kůže a jeho svit není v průběhu roku dostatečně stabilní, doporučuje se i v jeho případě sáhnout po kvalitních doplňcích stravy.

2. Kajenský pepř

Kajenský pepř obsahuje látku, které se říká kapsaicin, který mu propůjčuje jeho pikantní chuť. Ne, že byste měli jíst každý den dvě kila pálivých papriček, můžete ale vyzkoušet topické přípravky s jeho obsahem, které si můžete aplikovat na kůži. Odborníci se totiž domnívají, že aplikace kajenského pepře na problematická místa může snížit intenzitu signálů bolesti, které poškozené nervy vysílají do mozku. Kvůli velkému riziku zhoršení příznaků vám ale nejprve doporučujeme tuto metodu konzultovat s vaším lékařem.

Neuropatie a babské rady: Víte, které fungují?

3. Nikotinová abstinence

Dalším důležitým tipem je nikotinová abstinence. Kouření ovlivňuje cirkulaci krve organismem, což není pro lidské tělo ani trochu prospěšné. Pokud tedy máte neuropatii a kouříte, určitě vám doporučujeme v nejbližší době přestat.

4. Teplá koupel

Pokud cítíte silnou neuropatickou bolest, vyzkoušejte teplou koupel, která by vám měla trochu ulevit. Její vliv je v tomto ohledu obdobný, jako tomu bylo u kouření. Jen s tím rozdílem, že teplá voda naopak podporuje normální cirkulaci krve v těle. Jen dávejte dobrý pozor na to, abyste si nezvolili příliš horkou vodu (kvůli poškozeným nervům nemusíte správně vyhodnotit teplotu), z toho důvodu doporučujeme používat teploměr.

5. Cvičení

Ne, opravdu nemáte běhat maraton, ani se nemáte pouštět do sportů, které by pro vás nemusely být ve vašem stavu bezpečné. Pokud ale začnete chodit na procházku, cvičit jógu nebo se alespoň trochu protahovat, není vyloučeno, že se váš zdravotní stav postupem času zlepší.

6. Meditace

Neuropatie a babské rady: Víte, které fungují?

Pokud s neuropatií bojujete delší dobu a máte pocit, že se vaše situace zhoršuje, je naprosto pochopitelné, že propadáte depresivním náladám a chmurám. Právě to vám ale ve vaší situaci ani trochu nepomůže, naopak si můžete své bolesti mnohem více všímat. (Takže ji zároveň budete vnímat jako mnohem intenzivnější.)

Z toho důvodu je velmi důležité dbát i na svou psychickou pohodu, která vám může pomoci se s vaší situací lépe vyrovnat. Skvělým tipem je v tomto ohledu meditace, v průběhu které se vám časem povede snížit svou stresovou zátěž. Také se budete cítit o dost vyrovnanější a s největší pravděpodobností se vědomě rozhodnete upínat svou pozornost na pozitivní události, které se odehrávají ve vašem životě.

Máte nějaké vlastní triky, jak si poradit s neuropatickou bolestí?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kapsaicin – Kapsaicin (česky)

https://www.healthline.com/health/peripheral-neuropathy-natural-treatments – Přírodní léčba periferní neuropatie (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326779 – Periferní neuropatie: 6 tipů, jak ji lépe zvládat (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/neuropathy/diet-understanding-connection/ – Neuropatie a dieta (anglicky)