Šalvěj červenokořenná: 3 účinky na zdraví

Pokud se zajímáte o tradiční čínskou medicínu, pravděpodobně jste už někdy narazili na název šalvěj červenokořenná. Jelikož je povědomí o ní v populaci stále málo rozšířené, dnes se podíváme na to, co vše vám může tato rostlina nabídnout.

Svět rostlin je opravdu bohatý. Najdeme v něm stromy, bylinky a kořeny, jejichž složky se používaly v lidové medicíně po celém světě. K některým látkám se dokonce vracíme i poté, co máme plně k dispozici moderní postupy a léčiva.

Příkladem nám může být šalvěj červenokořenná, které se v cizojazyčných zemích říká červená šalvěj, nebo danshen.

Co vše nám může tato rostlina nabídnout?

Co je šalvěj červenokořenná?

Šalvěj červenokořenná: 3 účinky na zdraví

Šalvěj je bylinka, která se často používá při vaření, nebo při přípravě čajů. Možná vás ale překvapí, že šalvěj červenokořenná se odlišuje od té normální svou červenou barvou. Šalvěj červenokořenná, nebo také danshen, je bylinka, která má důležité místo v čínské lidové medicíně.

Nejčastěji se používá sušený kořen této rostliny. Ve srovnání s některými jinými bylinnými složkami se ukazuje, že danshen může mít na lidské tělo skutečně nějaký vliv.

Potenciální benefity šalvěje červenokořenné

Šalvěj červenokořenná se v minulosti používala na široké spektrum problémů, na které neexistoval žádný účinný lék.

Tato rostlina se používala na:

  • Podporu zdraví srdce
  • Kontrolu cukrovky 2. typu
  • Podporu zdraví jater

V případě, že byste chtěli tuto bylinku vyzkoušet, stejně jako v jiných případech platí, že byste se o jejím nasazení měli nejprve pobavit s vaším ošetřujícím lékařem. Rozhodně vám také nedoporučujeme vysazovat konzervativní léčbu.

Vedlejší účinky

Šalvěj červenokořenná účinky na zdraví

Šalvěj červenokořenná má bohužel i mnoho nežádoucích účinků, kvůli kterým byste si měli její užívání pořádně rozmyslet.

Její konzumace vám může způsobit zažívací potíže. Výjimkou není ani ztráta chuti k jídlu. Dále vám hrozí i nežádoucí interakce s léky, které dlouhodobě berete. (Warfarin, léky na srdce…)

Také není vhodné, aby tuto bylinu užívali lidé pod 18 let, těhotné a kojící ženy.

Jak se dá používat?

Šalvěj červenokořenná a zdraví

Danshen se dá sehnat v mnoha různých podobách. Typicky jde o prášek, tinkturu nebo o doplněk stravy. V některých případech se dá najít i v čajích.

Jak už ale bylo řečeno, šalvěj červenokořenná není ta samá šalvěj, kterou máte doma ve spíži. Proto při nákupu věnujte dostatečně velkou pozornost pročítání složení.

Co se týká dávkování, danshen ho nemá pevně stanovené. Z toho důvodu vám doporučujeme, abyste se řídili tím, co uvádí na obalu výrobce. Uvedené doporučení nijak nepřekračujte. Také věnujte dostatečně velkou pozornost kvalitě výrobku. Vždy raději sáhněte po výrobku od značky, která má dobré recenze a má nějakou tradici.

V neposlední řadě vám doporučujeme nezanedbat předchozí konzultaci s lékařem, protože účinky šalvěje červenokořenné nejsou zatím dostatečně prozkoumané a není vyloučeno, že by vás mohlo její užívání po zdravotní stránce nějak poškodit.

 

 

Máte s užíváním šalvěje červenokořenné nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, byla pozitivní, nebo negativní?