Léčíte se z oparu na rtu? Pomůže vám těchto 5 babských rad

Určitě se vám to už někdy stalo. Byli jste nemocní, lekli jste se nebo se změnilo počasí a na puse se vám objevil opar. Jelikož jde o značný estetický problém, podíváme se společně na to, jestli se dá jeho vyzmizíkování nějak urychlit.

Opar je nezvaný host, který se vám může udělat na rtu a v jeho bezprostředním okolí. Má podobu bolavého pupínku a nedá se jen tak zakrýt.

Lidé, kterým se opar na puse dělá, se v průběhu svého života nakazili virem herpes simplex. (Nějakou formou této nákazy trpí okolo 90 % světové populace.) Nejhorší bývá opar, který se vám udělá poprvé. V takovém případě u vás může vyvolat opravdu bouřlivou reakci organismu. Posléze se ale tělo naučí této nákaze bránit a v pozdějších letech by měly být vaše problémy o něco mírnější. Dokonce je možné, že se vám už opar nikdy neudělá. (Většině lidí se ale vrací.)

Jelikož si nemusíte chtít brát kvůli tak banálnímu problému dovolenou, podíváme se na to, co může na opar na rtech platit.

Spouštěče oparu

Jak už bylo řečeno výše, opar může vyvolat široké spektrum jevů. Proto je vhodné vědět, na co přesně si máte dávat pozor.

Opar se u vás může objevit kvůli:

  • Stresu
  • Horečce
  • Nachlazení
  • Alergii
  • Únavě
  • Nadměrnému působení slunečního záření
  • Návštěvě zubaře
  • Estetickému zákroku
  • Menstruaci

Samotný opar na rtu není ničím, co by vás mělo stresovat. Nijak vás neohrožuje na životě. Na druhou stranu, pro lidi, u kterých propuklo onemocnění AIDS, by mohl být i obyčejný opar smrtelnou zdravotní komplikací.

Jak se ho zbavit?

Citronový balzám

O citronu víme, že obsahuje důležité vitamíny a dokáže si poradit s širokým spektrem problémů (někdo ho doma používá jako ekologické čistidlo). Z toho důvodu někteří lidé doporučují vyzkoušet citronový balzám.

Led

opar na rtu babské rady

Opar na rtu má tendenci bolet. Pokud si kvůli tomu nechcete brát léky, můžete jít do mrazáku a vzít kostičku ledu, kterou si budete postižené místo průběžně chladit. Určitě tak nedoporučujeme činit delší dobu, protože byste si mohli způsobit omrzliny.

Aloe vera

Dalším dobrým pomocníkem je čistý gel z aloe vera. Aloe vera má zklidňující a hydratační účinky, takže by mohlo mít pozitivní vliv na rychlejší hojení.

opar na rtu babské rady

Redukce stresu

Stres je metla lidstva. Kromě toho, že může opar vyvolat může prodloužit i dobu, po kterou se bude opar hojit. Proto je dobré se uklidnit a brát všechno trochu víc s nadhledem. 

Ochranný faktor

Aby se vaše problémy s opary nezhoršovaly, je pro vás výhodné používat speciální tyčinky na rty, které v sobě mají zabudovaný ochranný faktor proti slunečnímu záření. Jeho SPF by mělo být minimálně 30+. Aby byl tento tip účinný, tento balzám musíte používat každý den (i když je ošklivě a zataženo). V průběhu dne se navíc musíte pravidelně přetírat.

Tohle určitě nedělejte

opar na rtu babské rady

Jelikož opar může způsobovat i další komplikace, mezi které patří například genitální herpes, pokud máte opar (nebo jste s někým, kdo ho má), nemějte sexuální styk. Také s nikým nesdílejte kosmetické produkty (balzámy na rty, rtěnky, lesky…), zubní kartáčky a ručník. S člověkem, který má opar, byste se neměli ani líbat.

Měli jste někdy opar? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?

Zdroje informací

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-cold-sores-basics – Základní informace o oparu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/cold-sore-remedies – Úleva od oparu na rtu (anglicky)