Meditace pro každý den: Jak se dělá a jaké jsou její výhody?

Meditace je slovo, pod kterým si mnoho lidí představí buddhistické mnichy a východní guru, kteří jsou ponořeni do svého vlastního světa a hledají vyšší smysl svého bytí. Meditovat však můžete i vy. A nic moc speciálního k tomu ani nepotřebujete. Jak na to? A proč?

Meditace je souhrnný název různých praktik, které vedou k prohlubování soustředění. I přesto, že ji máme spojenou hlavně s východními naukami, je součástí i mnoha dalších náboženských systémů. (Například islámského súfismu.)

Cílem meditace bývá změna stavu vědomí. Meditace může mít dobrý vliv na kultivaci mysli a na získání vhledu. Ne vždy může meditace z někoho udělat lepšího člověka, ale může v některých případech přispět k větší duševní pohodě.

Co dalšího byste měli o meditaci a jejím provozování vědět? Na to se spolu podíváme níže.

Potenciální benefity meditace

Meditace pro každý den: Jak se dělá a jaké jsou její výhody?

K meditaci se obvykle neuchylují jen lidé, kteří mají zájem o duchovní vhled, ale také ti, kteří mají za normálních okolností neklidnou a napjatou mysl. Dobrá může být tedy hlavně pro ty, kteří mají potíže s úzkostmi a zvýšenou hladinou stresu. Meditací lze dlouhodobě docílit i větší soustředěnosti.

Dále vám může meditace nabídnout:

 • Podporu kreativity
 • Získání většího odstupu od stresorů a problémů
 • Novou perspektivu vidění věcí
 • Zaměření se na přítomný okamžik
 • Redukci negativních emocí
 • Zlepšení představivosti

Meditace také může mít dobrý vliv na udržení normální hladiny krevního tlaku a na kvalitu spánku. Pokud tedy trpíte nespavostí, taktéž může jít o způsob, jak se s ní konečně vypořádat.

Přečtěte si: Co je Čchi-kung?

Meditace a nemoc

Meditace může být v některých případech prospěšná i v situacích, kdy vás trápí nějaká nemoc nebo dlouhodobý problém. Vzhledem k tomu, že nervozita a stres může příznaky některých potíží ještě zhoršovat, je jasné, že meditace může představovat způsob, jak se s těmito komplikacemi o něco snáze vyrovnat. V neposlední řadě, o meditaci se říká, že může pomoci lépe zvládat bolesti.

Způsoby meditace

Pokud toho o meditaci zatím mnoho nevíte, ale máte i přesto zájem ji ve volné chvíli vyzkoušet, můžete si vybrat z několika poměrně populárních metod.

Známe například:

 • Řízenou meditaci
 • Mantry
 • Mindfulness meditaci
 • Transcendentální meditaci

Někteří lidé také do tohoto seznamu zahrnují tai-chi a jógu.

Meditace pro každý den: Jak se dělá a jaké jsou její výhody?

Řízená meditace může probíhat tak, že si vizualizujete nějaké konkrétní místo. Také ale můžete poslouchat nahrávku s mluveným slovem, která vás navede. Hodně lidí také v duchu opakuje pozitivní mantry. Mindfulness je zase technika, v průběhu které se soustředíte na přítomný okamžik a na aktuálně pociťované a probíhající vjemy.

Tip: Jak na spánkovou hygienu?

Takhle se připravte

Meditace pro každý den: Jak se dělá a jaké jsou její výhody?

Aby byla meditace úspěšná, je důležité, abyste pro ni vytvořili co nejlepší podmínky. Samozřejmě, můžete zkusit meditovat i v rušném prostředí. Docela bychom se ale vsadili, že (minimálně začátečníkovi) to bude činit potíže.

Pro úspěšnou meditaci budete potřebovat:

 • Chvilku času
 • Klid
 • Pohodlnou pozici (můžete sedět, nebo ležet, u ležení ale dávejte pozor na riziko usnutí)
 • Otevřený přístup

Aby toho ještě nebylo málo, také se budete potřebovat zklidnit, s čímž vám může poměrně snadno pomoci soustředění na hluboké dýchání (do břicha). V neposlední řadě se také snažte přestat myslet během meditace na to, co dalšího ještě musíte udělat. Všechny rušivé a negativní myšlenky během meditace zastavte a vyhoďte je z hlavy. Případně je pouze pozorujte.

Meditujete? A pokud ano, jak často?