Šišák bajkalský: Jaké jsou zkušenosti s jeho účinky?

Šišák bajkalský je rostlina, která se používá v tradiční čínské medicíně, a které se připisují léčivé účinky. Jelikož je pro mnoho lidí tento termín nový, v následujících několika odstavcích se zaměříme na to, co vše od ní můžete očekávat.

Šišák bajkalský se nachází především na území Ruska, Mongolska, Koreje, Vietnamu a Číny. Vyhovuje mu především suché prostředí, kde má dobrý přístup ke světlu. Zajímavostí je, že období květu má několik fází, v dolních částech se květy rozvíjejí mnohem dříve, než jak je tomu na vrcholku rostliny. V průběhu roku také dozrávají semena. Zajímavostí je i to, že šišák bajkalský poprvé kvete asi po deseti letech od vzniku nové rostliny.

Proč je po téhle rostlině tak velká poptávka? A má nějaké nežádoucí účinky?

Použití šišáku bajkalského

Šišák bajkalský: Jaké jsou zkušenosti s jeho účinky?

Jak už bylo řečeno, tato rostlina se považuje za léčivku, takže se dá používat na některé lidské neduhy.

Může vám nabídnout:

 • Dobrý vliv na spánek
 • Redukci zánětů
 • Zmírnění úzkostí a stresu (což nabízí i ašvaganda)
 • Podporu normálního stavu nezhoubně zvětšené prostaty
 • Podporu paměti

Vzhledem k tomu, že se v současné době potýkáme s epidemií Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, je docela dobře možné, že odborníci najdou v šišáku bajkalském způsob, jak na tyto nemoci najít účinný lék.

Nežádoucí účinky

Šišák bajkalský: Jaké jsou zkušenosti s jeho účinky?

Není známo, že by užívání šišáku bajkalského mělo nějaké nežádoucí účinky. Této rostlině by se ale měli vyhnout lidé s diabetem, protože má potenciál snižovat hladinu krevního cukru. Také by ho neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Také víme, že není dobré kombinovat šišák bajkalský a antidepresiva, protože k nim může mít nežádoucí interakci. To samé platí o barbiturátech, antikonvulzantech (které se podávají při epilepsii) a o lécích na nespavost.

Užívání

Šišák bajkalský je možné užívat několika způsoby. Dostupné jsou tablety, ale může vám vyhovovat i čaj nebo tinktura. Jelikož v současné době neexistuje žádné doporučené dávkování, vždy se řiďte instrukcemi, které jsou uvedeny na obalu výrobcem.

Zkušenosti uživatelů

Na trhu existuje velké množství doplňků stravy s obsahem této bylinky, takže se podíváme na to, co na ni říkají lidé, kteří se ji rozhodli vyzkoušet.

Podle jejich mínění jim pomohl s:

 • Nespavostí
 • Úzkostmi
 • Hladinou cholesterolu
 • Krevním tlakem
 • Podporou žlučníku
 • Podporou imunity

Zdá se tedy, že šišák bajkalský má opravdu pestrou paletu využití. Některé zdroje dokonce uvádí, že šišák bajkalský je doporučován jako doplněk stravy i lidem, kteří se snaží vyléčit ze závislosti na alkoholu.

Pokud ale dlouhodobě berete nějaké léky, určitě bychom se přikláněli k tomu, abyste se o jeho nasazení nejprve poradili s ošetřujícím lékařem, který vás může v případě nutnosti upozornit na nežádoucí kontraindikace.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Šišák_bajkalský – Šišák bajkalský (česky)

https://www.verywellhealth.com/the-health-benefits-of-skullcap-89584 – Šišák bajkalský (anglicky)