Neustále vás svědí kůže? Vyzkoušejte těchto 7 babských rad!

Svědění kůže sice nepatří k život ohrožujícím problémům, svou intenzitou nás však může dohánět k šílenství. Zvlášť, když se nezdá, že by chtělo přestat. Pokud vás tento problém trápí, v dnešním článku se seznámíme s nejlepšími babskými radami proti svědění pokožky, které můžete vyzkoušet.

O kůži a její stav se musíme nepřetržitě starat. Na její vysušování má vliv například venkovní teplota a vlhkost vzduchu. Nepříjemné svědění se může dostavit i po delší horké koupeli, po použití nevhodného kosmetického přípravku, který může obsahovat například alkohol, či po kontaktu s alergenem.

Přečtěte si: Znáte tyto babské rady na revma?

Vzhledem k tomu, že svědění může trvat i déle než pár vteřin a může se šířit prakticky do všech částí těla, při akutním svědění kůže můžeme mít pocit, že se snad brzy uškrábeme a stejně nám to nebude nic platné. Škrábání navíc může způsobovat další podráždění a ranky na kůži, které mohou být vstupní branou pro nejrůznější infekce.

Jak si tedy co nejdříve od úporného svědění kůže ulevit?

TOP úlevové prostředky na svědivou kůži

Tělové mléko

Neustále vás svědí kůže? Vyzkoušejte těchto 7 babských rad!

Pokud je pokožka pouze vysušená po koupání nebo po opalování, obvykle bude stačit, když se pořádně natřete kvalitním hydratačním krémem, který dovede svědění celkem rychle zkrotit. Primárně si vybírejte přípravky, které jsou vhodné pro vysušenou a citlivou kůži a které neobsahují parfemace. Také existuje poměrně široká nabídka produktů, které jsou vhodné i pro atopiky a alergiky.

Pozor na iritanty

Všimli jste si, že vás začala svědit pokožka po použití nového pracího prášku nebo aviváže? Víte, že budete mít svědivou a zarudlou pokožku po nošení nějakého konkrétního materiálu? Nedělá vám dobře konzumace nějaké potraviny? V tom případě se všem těmto případným podezřelým vyhněte. Není totiž vyloučeno, že svědění je pouze projevem alergické reakce nebo přecitlivělosti.

Koupání

Neustále vás svědí kůže? Vyzkoušejte těchto 7 babských rad!
Processed with VSCO with c8 preset

Koho svědí kůže na pravidelné bázi, ten musí dávat pozor i na koupání a sprchování. Například není vhodné přicházet do kontaktu s hodně horkou vodou, která může kůži během chvíle vysušit. Také se snažte nebýt ve vodě moc dlouho a koupejte se spíše méně často. (Například obden.) 

Studený obklad

Rychlou úlevu od svědění může nabídnout i přiložený studený obklad. Nemusí jít vyloženě o led, ale například o čistou žínku, kterou namočíte ve vlažné/chladnější vodě. Studený obklad navíc může pomoci snížit případný otok. (Třeba po píchnutí hmyzem, kvůli kterému vás může kůže taktéž na přechodnou dobu svědit.)

Léky proti alergii

Je-li vaše alergie spojená se svěděním kůže a v některých případech se zhoršuje, mějte po ruce léky proti alergii, které se dají sehnat i ve volném prodeji v lékárně. Počítejte ale s tím, že pokud je neužíváte pravidelně, nástup jejich účinků bývá pozvolný a většinou trvá po dobu několika dní.

NE škrábání

Neustále vás svědí kůže? Vyzkoušejte těchto 7 babských rad!
Unhappy, annoyed man scratches the itchy skin on arm, closes eyes and screams from the unpleasant sensation. Isolated, on a blue background.

Opravdu si dávejte pozor na to, abyste si kvůli nepříjemnému svědění nerozškrábali kůži až do krve. V takovém případě totiž mohou hrozit nežádoucí infekce, protože na kůži a na površích kolem nás přežívají nejrůznější patogeny, se kterými si rozhodně není radno zahrávat. Jednou z metod může být stříhání nehtů do co nejkratší délky. U dětí, které se mohou škrábat třeba i kvůli neštovicím, může hrát roli i nasazování rukavic na noc.

Tip: Babské rady na neuropatii

Zvlhčovač vzduchu

Neustále vás svědí kůže? Vyzkoušejte těchto 7 babských rad!

Jak už bylo uvedeno výše, na stav pokožky a její hydrataci může mít vliv i vlhkost vzduchu. Pokud je vzduch u vás doma příliš suchý, rychlou pomoc vám mohou nabídnout nejrůznější zvlhčovače, které rozestavíte po celém bytě nebo domě.

Zároveň však nezapomínejte průběžně větrat a kontrolovat zdi, protože pokud bude uvnitř příliš vlhko a nebudete dávat pozor, může to vyústit v růst plísní, které mohou opět způsobovat alergie. A případně i další vážné potíže. Chce to tedy najít správnou míru vlhkosti vzduchu a zbytečně nepřetápět.

Abyste měli tento problém pod větší kontrolou, určitě neuškodí, když si domů pořídíte speciální stanici, která vám pomůže efektivně monitorovat klima ve vašem příbytku.

Jaké tipy a triky znáte na svědivou kůži vy?