Máte zácpu? Těchto 7 babských rad vám poradí, jak na ni!

Zácpa je velmi nepříjemný problém, který může vyústit až v blokádu střev, kterou může vyřešit jen lékař. Do velké míry se na ní podepisuje náš naučený životní styl. Ten ale nelze změnit, dokud se vám nepodaří konečně vykonat svou potřebu. Proto vám představíme 7 babských rad, jak se zácpy co nejdříve zbavit.

Zácpa je stav, v průběhu kterého člověk není schopen chodit na velkou. Dalším příznakem zácpy je tvrdá a těžko vytlačitelná stolice

Příčiny zácpy bývají různé. Mezi nejčastější příčiny však patří nedostatečný pitný režim. Vzhledem k tomu, že se ze stolice vstřebává do organismu voda, v případě vyschnutí nemůže kvalitně procházet až ke konečníku. Další příčinou zácpy může být malá fyzická aktivita a nedostatek vlákniny v každodenním jídelníčku.

Zácpa ale může mít i přechodné důvody. K výkyvu ve vylučování může přispět například změna denní rutiny, která je způsobená cizím prostředím a cestováním.

Co ale dělat, když už byste si potřebovali odskočit, ale ono to pořád nějak nejde? V tom případě se podíváme na pár domácích metod, které by mohly váš odchod na toaletu uspíšit.

Vláknina

zácpa babské rady

I když se vám ještě nechce na záchod, můžete zapracovat na změně svého jídelníčku. V něm by neměla chybět vláknina, která dovede zrychlit pohyb střev. Vlákninu najdete v čerstvém ovoci a zelenině. Dále se nachází například v ovesných vločkách a v luštěninách. Takže, hurá na nákup!

Pitný režim

Dalším krokem by mělo být vypití (alespoň) jedné sklenice vody. V ideálním případě by měl člověk vypít alespoň 8 sklenic za den. A mnohdy i víc. (Například muži by měli vypít až 16 sklenic vody za den.) Když si dopřejete větší množství vody, může to v těle spustit proces, který vám pomůže si konečně ulevit.

zácpa babské rady

Projímadlo

I když jde o účinnou úlevu od zácpy, projímadla bychom vám příliš nedoporučovali. Nejen, že začnou působit až za nějakou dobu (ideálně se berou večer, aby mohla působit přes noc). Také se na nich dá vypěstovat závislost. V neposlední řadě, užívání projímadel neřeší jádro vašeho problému. Pokud je ale situace kritická, proč ne.

Klystýr

Další drastičtější metodou, která by vám mohla se zácpou trochu pomoci, je klystýr. Tím, že si střeva napustíte roztokem můžete přispět k tomu, že dojde ke změkčení stolice. Jelikož klystýr bývá obvykle teplejší, prohřátí střev může vést i k tomu, že se pohnou a následně si budete moci odskočit.

Podřep

Někdy je klíčová vaše pozice při pobytu na toaletě. Pokud si nemůžete ulevit, možná byste měli vyzkoušet tlačení v podřepu. Tato pozice vám umožní lépe využít sílu břišních svalů, což by mohlo vést ke snadnějšímu vyřešení vašeho delikátního problému.

Cvičení

zácpa babské rady

I když se vám do toho asi příliš nechce, určitě byste měli vyzkoušet cvičení. Cvičení má blahodárný vliv na pohyb střev, takže výsledkem může být jednodušší vykonání vaší velké potřeby.

Zkuste:

  • Chůzi
  • Aerobní cvičení
  • Tanec
  • Plavání

Pokud nemůžete nikam jít, zkuste alespoň důkladnější úklid vašeho domova. I když to tak možná nevypadá, i tato aktivita spadá do kategorie cvičení.

Masáž břicha

Posledním tipem je masáž břicha. Ta by měla být hodně jemná, jinak by vás mohlo její provedení bolet. Výhodou této masáže (která se provádí celou plochou dlaně) je to, že může zvenčí stimulovat pohyb střev.

Máte nějaké vlastní tipy a triky, jak vyzrát na zácpu? Pokud ano, budeme rádi, když se nám s nimi svěříte v komentářích.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/constipation – Zácpa: Symptomy, příčiny, úlevové prostředky a další (anglicky)

https://www.healthline.com/health/digestive-health/how-to-make-yourself-poop – 12 tipů, jak se přinutit jít na záchod (anglicky)