Jak snížit vysokou teplotu? Zkuste těchto 5 babských rad!

Vysoká teplota poukazuje na to, že tělo bojuje s infekcí. Ne vždy se vyplatí horečku snižovat, protože tím akorát způsobíte, že tělo se nebude mít proti invazi jak bránit. Na druhou stranu, horečka by neměla trvat příliš dlouhou dobu, jinak může pro člověka představovat riziko. Jakými existujícími způsoby se dá teplota bezpečně snížit?

Lidské tělo má mnoho mechanismů, které mu pomáhají bojovat proti cizorodým patogenům. Patří mezi ně například hlen, nebo kašel, kterým se snaží vypudit z dýchacího ústrojí všechno, co do něj nepatří.

Dalším pomocníkem těla je jednoznačně horečka. Při zvýšení teploty totiž nemusí některé patogeny přežít. Z toho důvodu není moudré, abyste si i při mírně zvýšené teplotě hned brali preparáty, které ji na počkání sníží.

Riziko ale představují vyšší a hodně vysoké horečky, které navíc trvají příliš dlouhou dobu. V takových případech je nutné nějak zasáhnout. (A případně i vyhledat pomoc lékaře.)

snížení horečky babské rady
Horečka, společně s dalšími mechanismy, pomáhá tělu bojovat proti cizorodým patogenům.

Co na vysokou horečku používaly naše babičky?

Příčiny horečky

Zvýšenou teplotu může způsobit celá řada věcí. U žen jde například o ovulaci, v průběhu které se z vaječníku uvolní vajíčko, které je připravené k oplodnění. (V takové chvíli dochází ke krátkodobému zvýšení bazální teploty.) Některé ženy mohou mít mírnou teplotu i v průběhu menstruace.

Dále lze zvýšenou teplotu zaznamenat při:

  • Chřipce a nachlazení
  • Nákaze tetanem
  • Prořezávání zoubků u dětí
  • Crohnově chorobě
  • Revmatoidní artritidě
  • Krevní sraženině
  • Extrémním spálení sluncem
  • Otravě jídlem
  • Užívání některých léků (mezi ně mohou patřit i antibiotika)

Teplotu většinou doprovází i další jevy. Hovoříme například o pocení, bolesti hlavy, bolesti svalů, dehydrataci nebo o celkové slabosti.

Babské rady na snížení teploty

Odpočinek

Jednou z prvních rad při horečce je, aby pacient zůstal v klidu. Ideálně ve své teplé posteli. Vzhledem k tomu, že horečka způsobuje únavu, bolesti a další nepohodlí, v případě aktivity by nemocný nemusel věnovat okolnímu světu potřebnou pozornost. Což by mohlo vést k nebezpečným situacím. (Například při řízení.) Kromě jiného by mohl někoho svou chorobou nakazit. V neposlední řadě, tělo se může v průběhu odpočinku lépe regenerovat.

snížení teploty babské rady

Dostatek tekutin

Zvýšená teplota odpařuje tekutiny. A to i v případě, že je horečka jen mírná. Z toho důvodu je extrémně důležité, aby nemocný měl neustálý příjem tekutin. Pokud je horečka opravdu hodně vysoká a trvá několik dní, je lepší zavolat pomoc lékaře, protože by mohlo dojít k vážné dehydrataci.

Chlazení

Horečku mohou provázet pocity extrémního tepla, takže je moudré nemocného vhodně chladit. (Ne ale šokově, to je špatně!) Pro začátek vyzkoušejte odstranit hodně teplou deku, nebo hodně teplou peřinu. Případně odstraňte jakékoliv další nadbytečné vrstvy. Nečiňte tak ale v případě, kdy teplotu doprovází zimnice.

Obklady

Další tip představují vlažné obklady, které lze přikládat na tělo a na čelo. Zapomeňte ale na vanu naplněnou ledem, nebo na hodně studenou vodu. Jak už bylo řečeno v předešlém bodě, takovéto praktiky by mohly způsobit nemocnému šok.

Pravidelné měření teploty

Posledním tipem je průběžné měření tělesné teploty. Díky tomu získáte lepší představu o tom, jak se vám daří s horečkou bojovat. Pokud se situace nelepší, nebo se dokonce zhoršuje, jde o důvod pro vyhledání lékaře.

snížení teploty babské rady

Jak poznat, kdy zavolat pomoc?

S horečkou jeďte k lékaři, pokud je pacientem miminko nebo batole. U nich může být nebezpečná i teplota, která je u dospělého považována za mírnou. Velmi nebezpečná je vysoká horečka i u seniorů.

Dalším důvodem k návštěvě lékaře jsou halucinace, vysoké horečky, které trvají po dobu několika hodin, nebo si pacient stěžuje na zhoršené dýchání a na podezřelé bolesti kdekoliv po těle. Negativním jevem je i zmatenost. Proto, pokud něco takového u nemocného zaznamenáte, nepokoušejte se situaci zvládnout svépomocí a nechte to raději na odbornících. Přeci jen, oproti vám mají mnohem větší možnosti.

Jaký ověřený tip na teplotu znáte vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/fever – Horečka: Příčiny, léčba a prevence (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-break-a-fever – Jak se zbavit horečky (anglicky)