Když nás bolí noha, nebo zub, obvykle zamíříme k lékaři. Je to tak samozřejmé, že se nad tím vůbec nikdo nepozastavuje. Když nás ale bolí duše, máme ve zvyku to před ostatními skrývat. Mnoho lidí navíc nevyhledá žádnou odbornou pomoc. Proto si dnes povíme, jak by měla péče o duševní zdraví ideálně vypadat.
Každý člověk si nese životem nějakou zátěž. Někdo ji má větší, další trochu menší. Někdo trpí kvůli tomu, že ho nebaví práce, kterou si vydělává na živobytí. Další má problémy v manželství, či se potýká s těžko vyléčitelnou nemocí.
Naší psychické (ne)pohodě neprospívá ani současná pandemie koronaviru, která nás donutila omezit kontakt s ostatními lidmi. Lidé také častěji přicházejí o práci a o své blízké. Mnohým se za poslední dva roky úplně rozpadl smysl jejich života.
Co dělat, když duše volá o pomoc?
Přiznejte si problém
Abyste se pohnuli z místa, je potřeba učinit velký krok. Tím je, že si přiznáte, že máte problém. Hodně lidí to nedokáže. Myslí si, že duševně nemocní jsou jen slabí, nebo psychicky nemocní lidé. Případně se domnívají, že přiznat problém v duševní rovině znamená osobní selhání.
Ve skutečnosti je to ale přesně naopak. Lidé, kteří ho dovedou pojmenovat jsou dostatečně silní na to, aby uznali, že ne se vším si dovedou sami poradit. Navíc to znamená, že jsou ochotni na sobě začít pracovat. Takže jde ve skutečnosti o znak zralé osobnosti. (Na což byste měli být právem hrdí.)
Najděte svého odborníka
V poslední době se lidé čím dál častěji uchylují k odborníkům na duševní zdraví. Což je jednoznačně dobře, protože díky tomu padá jedno z největších společenských tabu. Je ale potřeba vědět, koho přesně hledáte.
Pokud vás trápí potíže v partnerství, problémy se sebevědomím nebo problém s přijetím vlastní minulosti, mohl by vám vyhovovat psychoterapeut. Toho si sice musíte platit ze svých prostředků, nicméně vám pomůže najít váš životní směr. Také vám pomůže zpracovat vše, co vám dělá těžkou hlavu. (Autor článku k terapeutovi chodí a myslí si, že jsou to nejlépe utracené peníze. Bez nadsázky.)
Dalším odborníkem na duševní zdraví je psycholog. K němu se hodí zajít, když člověk trpí závislostí. Může pomoci i s mírnějšími depresemi, které nevyžadují medikaci. Posledním pomocníkem je pak psychiatr, který se specializuje na stavy, které vyžadují předepisování léků. (Ne, jeho návštěva opravdu neznamená, že vás zavře na psychiatrii.)
Co pro sebe můžete udělat vy sami?
To, že budete jednou za týden nebo za čtrnáct dní chodit ke specialistovi neznamená, že se tím všechno vyřeší. Důležité je, abyste přistoupili ke změnám i ve dnech, kdy se věnujete svým obvyklým aktivitám s přáteli a rodinou.
Vaší psychice pomůže, když:
- Omezíte, nebo úplně vypustíte čtení a poslouchání negativních zpráv
- Si najdete nové koníčky (mezi které nebude patřit brouzdání po internetu a sledování seriálů)
- Se naučíte meditovat
- Omezíte v jídelníčku cukr a nahradíte ho hořčíkem
- Na sebe přestanete klást zvýšené nároky
- Přestanete v duchu vést negativní monology o sobě a svých schopnostech
- Se budete obklopovat lidmi, které máte rádi
- Si dovolíte lenošit
- Budete trávit více času v přírodě
- K sobě budete laskavější
- Se budete víc zamýšlet nad sebou a svým životem (často tak přijdete na spouštěče a vzorce konkrétních problémů)
- Omezíte alkohol
- Přestanete užívat návykové látky
- Se pořádně vyspíte
- Si na papír napíšete vše, za co jste vděční
Také je naprosto v pořádku, když se naučíte říkat v některých situacích jasné NE. Nejste supermani, takže nemusíte zvládat všechno na světě. (Zvlášť, pokud by to mělo být na váš úkor.)
V neposlední řadě, vaše změna bude možná některým lidem vadit. Uvědomte si ale, že je to proto, že vás nemohou zneužívat a nedá se s vámi tak snadno manipulovat. Proto si z toho nic nedělejte a buďte za to rádi.
Jaké jsou vaše tipy, jak se dá zachovat plné mentální zdraví?
Zdroje informací
https://www.self.com/story/take-care-of-your-mental-health – 11 kroků k lepšímu psychickému zdraví (anglicky)