Čchi kung cviky: Je to pro vás skutečně to pravé?

Lákají vás východní nauky, které se mnohdy spojují i s cvičením? Tak to rozhodně nejste sami. Zatímco někteří lidé chodí do parku cvičit jógu nebo tai-chi, další nedají dopustit na ranní čchi-kung. Co to ale přesně je? A má sestava nějaký pozitivní vliv na lidské zdraví?

Některá exotická cvičení mají zajímavý původ. Například již zmíněná jóga patří k svatým grálům Indie. Co ale čchi-kung, o kterém dnes dost možná slyšíte úplně poprvé? Nejedná se jen o nějaký krátkodobý módní trend, který za pár týdnů opět upadne do hlubokého zapomnění?

Čchi kung cviky: Je to pro vás skutečně to pravé?

Pokud chcete vědět víc, určitě pokračujte ve čtení.

Co je čchi-kung?

Čchi-kung je tradiční čínské cvičení, jehož kořeny sahají až do období čínské kulturní revoluce, jež proběhla v 60. letech minulého století. Technicky vzato ale trvala až do smrti vůdce Mao Ce-tunga, ke které došlo v roce 1976.

Jelikož v té době docházelo k ničení čínského kulturního dědictví, školy, které se na toto cvičení orientovaly, ve velkém měnily své tradiční názvy na modernější čchi-kung, který působil v rozvášněné společnosti o něco neutrálněji. (Strana totiž silně potlačovala náboženství a víru.)

Čchi-kung meditace

Čchi kung cviky: Je to pro vás skutečně to pravé?

Jak jistě správně tušíte, čchi-kung není jen o provádění nějakých pohybů, ale i o náhledu na svět. Jeho součástí je učení o morálních hodnotách, ctnosti a charakteru. V některých případech se dokonce hovoří o tom, že školy čchi-kung provozují magii, jež vysvětluje třetí oko a další lidské nadpřirozené schopnosti. Údajně se můžete na takovém místě naučit i levitovat nebo číst myšlenky. Jestli je to pravda, to nedokážeme posoudit, u nás každopádně funguje Živý čchi-kung v Praze, takže se máte koho zeptat.

Cvičení má zároveň samo o sobě fungovat jako meditace, v jejímž průběhu v těle aktivujete normální proudění životní energie qi.

Výhody čchi-kung

Stejně jako jiná podobná cvičení, i čchi-kung vám může nabídnout mnoho benefitů, kvůli kterým byste o něm měli začít minimálně přemýšlet.

Mezi ty hlavní patří například:

  • Zlepšení rovnováhy
  • Úleva od úzkosti a stresu
  • Podpora soustředění

Také se v některých pramenech uvádí, že cvičení čchi-kungu může teoreticky snížit i riziko vzniku některých civilizačních chorob. Toto tvrzení ale není v tuto chvíli zatím potvrzeno, takže bychom na něj úplně nespoléhali.

Snížení stresu a napětí ale může vést ke snížení krevního tlaku a k větší podpoře relaxace. Tento typ cvičení také může vyhovovat seniorům, kteří mají potíže s pohybovým aparátem. Nejedná se o agresivní sport, zároveň jim může pomoci s tím, že se klouby promažou kloubní tekutinou, což je jedna z hlavních podmínek pro bezproblémový pohyb. To může následně vést k redukci bolesti a nepříjemných pocitů při chůzi a při vykonávání dalších běžných aktivit.

V neposlední řadě bychom měli zmínit, že cvičení čchi-kung může pomoci:

  • Podpořit normální stav imunitního systému (jako je tomu i u jiných druhů cvičení)
  • Zlepšit celkovou pohodu lidí, kteří se léčí s rakovinou
  • Zlepšit tělesnou kondici

Čchi kung cviky: Je to pro vás skutečně to pravé?

Mohu s ním začít i já?

V současné chvíli neexistují žádné informace o tom, že by měl čchi-kung na zdraví lidí negativní vliv, z toho důvodu se považuje za bezpečnou aktivitu, které se mohou účastnit i lidé vyššího věku a jedinci, kteří trpí na nějaký zdravotní problém.

Na druhou stranu, abyste měli naprostou jistotu, v případě, že máte nějaké problémy, je vhodné, abyste se nejprve informovali u svého ošetřujícího lékaře. Také bychom si na vašem místě vybrali centrum, kde na vás bude dohlížet zkušený lektor. V domácích podmínkách totiž hrozí, že si nesprávným prováděním pohybů ublížíte.

Také počítejte s tím, že aby se u vás mohly projevit některé z jeho pozitivních účinků, pravděpodobně budete muset na cvičení docházet trochu delší dobu. V rámci zachování zdraví bychom také nezapomínali na zdravý životní styl, který by měl zahrnovat dobře nastavený pitný režim, dostatečně dlouhý spánek a zdravý jídelníček.

Znáte čchi-kung? A už jste ho někdy zkoušeli?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Čchi-kung – Čchi-kung (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/qigong-meditation – Čchi-kung meditace (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/wellness/potential-health-benefits-of-qigong-a-tcm-mind-body-practice/ – Potenciální benefity čchi-kungu (anglicky)