Kraniosakrální terapie: Co to je a co můžete čekat?

Pokud se zajímáte o různé alternativní směry, víte, že existuje něco, čemu se říká reiki, akupresura a podobně. Už jste ale někdy slyšeli o kraniosakrální terapii? Pokud je pro vás tento pojem nový, společně se podíváme na to, co přesně tato disciplína znamená, co vám může nabídnout a zda se její praxe zakládá na moderních vědeckých poznatcích.

Kraniosakrální terapie je typ terapie, v průběhu které vám terapeut uvolní kompresi v kostech hlavy, v křížové kosti a páteři. Jelikož se jedná o neinvazivní metodu, je u mnoha lidí velice oblíbená.

Překvapivě, i když zní název kraniosakrální terapie pro mnoho lidí velice ezotericky, tato terapie může mít podpůrný účinek při léčbě některých běžných zdravotních problémů a nemocí. Základním předpokladem je myšlenka, že při manipulaci dochází k normalizaci toku mozkomíšního moku, což může podpořit schopnost tělesné regenerace.

Stejně jako u jiných terapií ale platí, že nemůžete očekávat zázraky už po své první návštěvě. Obecně se doporučuje tuto proceduru podstoupit třikrát až desetkrát.

Co dalšího byste měli o kraniosakrální terapii vědět? Na to se společně zaměříme níže.

Výhody a využití

Kraniosakrální terapie: Co to je a co můžete čekat?

Nyní se podíváme na to, při jakých problémech lze kraniosakrální terapii využít.

Může jít o doplněk léčby:

  • Migrén a bolestí hlavy
  • Zácpy
  • Skoliózy
  • Nespavosti
  • Bolesti krku
  • Depresí a úzkosti

Kraniosakrální terapie by měla být bezpečná i pro těhotné ženy, které pociťují nevolnost. Vzhledem k manipulaci s body na hlavě, krku a na zádech by mělo u všech zájemců dojít k uvolnění stresu a napětí.

Je pro všechny bezpečná?

Stejně jako u mnoha jiných procedur a terapií musíme zmínit, že kraniosakrální terapie má svá omezení v tom, kteří lidé by se jí měli pro své vlastní bezpečí vyhnout. Do této kategorie patří lidé s aneurysmatem, lidé, kteří mají vážné poruchy krvácivosti a lidé, kteří mají ve své historii úrazy hlavy.

Co očekávat v průběhu návštěvy

Kraniosakrální terapie: Co to je a co můžete čekat?

Když přijdete k terapeutovi, měl by se vás zeptat na vaše potíže a na vaši anamnézu. Díky tomu vyhodnotí, zda pro vás bude tato terapie bezpečná a na jaký konkrétní nešvar by se měl v průběhu své práce zaměřit.

Ve srovnání s klasickou masáží se nebudete svlékat, takže se nemusíte bát, že po vás někdo bude vyžadovat svléknutí do spodního prádla a podobně. Délka jednoho setkání trvá přibližně jednu hodinu a typicky začíná tím, že budete ležet pohodlně na zádech.

Terapeut vám pak bude stlačovat body na hlavě a na dalších částech těla. V žádném případě se neobávejte bolesti, tlak, kterým na vás bude teraput působit, bude pouze velmi mírný.

Lidé mohou v průběhu terapie zaznamenat:

  • Pocit hluboké relaxace
  • Pulzování v různých částech těla
  • Ospalost (někdo dokonce usne)
  • Brnění
  • Pocit tepla a chladu

Ve většině případů se ale nejedná o nic nepříjemného, takže byste se neměli ničeho bát.

Co na to říká věda?

I když se kraniosakrální terapie považuje za prospěšnou, určitě se nespoléhejte na to, že jde o zázračný prostředek, který vás vyléčí ze všeho, co vás trápí. Z toho důvodu doporučujeme, abyste se při léčbě svých potíží řídili tím, co vám doporučí váš lékař a kraniosakrální terapii jste používali pouze jako doplněk konzervativní léčby.

Jedině tak lze docílit toho, že bude váš zdravotní problém pod kontrolou, ale zároveň se mohou zmírnit jeho komplikace a projevy.

Máte s kraniosakrální terapií nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/cranial-sacral-therapy – Vše o kraniosakrální terapii (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318490 – Kraniosakrální terapie (anglicky)