Akupunktura: Jak fungují jehly podle tradiční čínské medicíny

Pokud se díváte na zahraniční filmy a seriály, určitě se v nich alespoň jednou objevila postava, která se rozhodla vyzkoušet akupunkturu. V jejím průběhu vám jsou do těla zapichované speciální jehličky, které by měly aktivovat meridiány. Co vše jde od této metody čínské medicíny čekat?

V posledních několika letech se v západní společnosti uchytila akupunktura. Tento trend šel ruku v ruce s tím, že jsme si začali připouštět, že tělesné zdraví může souviset s psychickým nastavením a energiemi, které v našich tělech působí.

Než se ale pustíme do nějakého detailnějšího popisu toho, co to ta akupunktura vlastně je, měli bychom si říct, že se nejedná o klasický medicínský obor, který si dovede poradit s jakýmkoliv problémem. Pro některé lidi je akupunktura dokonce zcela nevhodná. Z toho důvodu je vždy dobré poradit se s lékařem. Také rozhodně nedoporučujeme vysazovat konzervativní léčbu. (Za předpokladu, že už něco řešíte.)

Akupunktura

Co je akupunktura?

Akupunktura je alternativní metoda, která má kořeny v čínské lidové medicíně. V jejím průběhu vám odborník zapíchá na omezenou dobu do těla speciální jehličky. Akupunktura ve velkém pracuje s termíny jing a jang. Vnitřní boj jing a jang vytváří životní energii čchi.

Jinová energie se připisuje ženství. Symbolizuje tmu, noc, klid a chlad. Pod jinovou energii patří plné orgány. Patří sem srdce se svým obalem, plíce, játra, ledviny a slezina. Pokud má člověk v těle přebytek jinové energie, může cítit únavu. Také může zažívat mravenčení, výtoky a zadržování vody.

Jangová energie je oproti tomu připisovaná mužství. Symbolizuje světlo, teplo, aktivitu, den a podobně. V těle pod ni patří duté orgány. Tím máme na mysli žaludek, žlučník, střeva, močový měchýř, cévní systém atd. Pokud je této energie příliš, může se to projevovat vyšším krevním tlakem a migrénou.

Akupunktura

Elementy

Součástí východní filozofie je i práce s několika elementy. Patří mezi ně voda (ledviny, močový měchýř), dřevo (játra, žlučník), oheň (srdce, tenké střevo, osrdečník), země (slezina, žaludek) a kov (tlusté střevo, plíce).

Orgánové hodiny

Akupunktura pracuje i s orgánovými hodinami. Ve zkratce to znamená, že orgány bývají nejvíc aktivní v konkrétní denní, nebo noční hodinu. V době největší aktivity by jimi měla nejvíce proudit energie.

Vliv akupunktury na zdraví

Akupunktura

Akupunktuře se připisuje schopnost léčit různě vážně zdravotní potíže. Ne vždycky je to ale pravda. Lékaři se pokoušeli vlivem akupunktury na člověka zabývat a dospěli k závěru, že akupunktura může řešit jen omezené spektrum méně vážných problémů.

Akupunktura se dá použít na:

  • Úzkosti
  • Chronické bolesti pohybového aparátu
  • Nespavost
  • Premenstruační syndrom

Pro koho není vhodná?

Akupunktura rozhodně není vhodná pro lidi, kteří se domnívají, že dovede vyřešit všechny jejich problémy. (Třeba i ty, které se vyléčit nedají.) Dále není vhodná pro malé děti a pro těhotné ženy. Pozor si musí dávat i lidé, kteří mají kardiostimulátor. Především, pokud chtějí vyzkoušet akupunkturu s elektrickými jehlami. V takovém případě by mohlo dojít k vyřazení kardiostimulátoru z provozu. Výsledkem by mohly být život ohrožující komplikace.

Akupunktura a legislativa

V ČR poskytování akupunktury upravuje Věstník Ministerstva zdravotnictví z roku 1981. Akupunkturu mohou provádět jen lékaři, kteří mají na tuto disciplínu specializaci. Také musí absolvovat zvláštní přípravu organizovanou zdravotnickou institucí pověřenou Ministerstvem zdravotnictví.

Zkoušeli jste někdy akupunkturu? Pokud ano, byli jste s ní spokojení?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Akupunktura – Akupunktura (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Akupunktura – Akupunktura (česky)

https://www.healthline.com/health/acupuncture-how-does-it-work-scientifically – Jak funguje akupunktura (anglicky)