Čepy na mandlích: Co značí a jak je lze odstranit přírodní léčbou?

Trápí vás angína a smrdutý dech? Ačkoliv vás nechceme strašit, je docela dobře možné, že máte čepy na mandlích. Co čepy značí? A existuje nějaký způsob, jak se jich dá zbavit?

Chronické čepy na mandlích (kterým se také někdy říká mandlové kameny nebo kameny na mandlích) trápí především dospělou populaci. Ve své podstatě jde o chronický ložiskový zánět, který postihuje mandle. Mezi jeho nejčastější příčiny patří opakující se angína, ale může se objevit i po hodně těžké angíně, která proběhla jen jednou. Až tedy budete příště řešit nějaký knedlík v krku, zkuste zjistit, jestli čepy na mandlích náhodou nejsou i vaším problémem.

Co dalšího byste měli o čepech na mandlích vědět? Na to se podíváme níže.

Příčiny čepů na mandlích

Čepy na mandlích: Co značí a jak je lze odstranit přírodní léčbou?

Čepy na mandlích mohou mít mnoho příčin. Mohou se na nich hromadit odumřelé buňky, hlen, zbytky jídla a podobně. To vše nahrává tomu, aby se na nich zachycovaly bakterie a další mikroorganismy, které způsobují nepříjemný zápach z úst. Když tyto nánosy postupem času ztvrdnou, formují se takzvané kameny na mandlích. Nemusí jít tedy vyloženě o příznak nějaké nemoci.

V případě, že zaznamenáte bílé čepy v krku bez teploty, pravděpodobně se jedná o rozvíjející se infekci, kterou může doprovázet otok, bolest v krku a později i zvýšená teplota.

Dále může čepy na mandlích způsobit:

 • Kvasinková infekce
 • Mononukleóza
 • Spála
 • Kapavka

A již několikrát zmíněná angína. Covid a čepy na mandlích spolu obvykle nesouvisí, může mít ale podobné příznaky jako jiné (do dnešního dne) běžné choroby.

Příznaky čepů na mandlích

Pokud čepy na mandlích způsobila nemoc, v takovém případě můžete očekávat zvýšenou teplotu (především ráno), únavu, pocit cizího tělesa v krku (kterému obvykle říkáme knedlík), dráždění ke kašli a zápach z úst.

V některých případech vás také může začít bolet ucho, můžete mít špatný dech a také můžete mít potíže s polykáním.

Babské rady na čepy na mandlích

Čepy na mandlích: Co značí a jak je lze odstranit přírodní léčbou?

V první řadě byste měli vědět, že pokud za čepy na mandlích stojí nějaká vážná choroba (mononukleóza, angína, viróza a podobně), léčba nemoci se neobejde bez asistence lékaře. To ale neznamená, že domácími prostředky nemůžete příznaky čepů na mandlích zmírnit.

V případě, že máte kameny na mandlích, které způsobilo hromadění jídla, hlenu a dalších nečistot, pravděpodobně si s tím zvládnete poradit i v domácích podmínkách. Abyste dokázali svou situaci dobře vyhodnotit, sledujte, jestli se u vás neobjeví nějaké další příznaky, které by vás dokázaly nasměrovat správným směrem. Jak tedy odstranit čepy na mandlích?

Vyzkoušet můžete:

 • Pravidelnější konzumaci česneku, protože má antibakteriální účinky
 • Vykloktávání jablečným octem (nezapomeňte ho ale předem naředit vodou, jinak si ublížíte, vody by mělo být vždy o něco víc, ocet dávkujte po lžících, maximální množství jsou 2)
 • Kašlání
 • Kloktání slanou vodou
 • Zvýšenou konzumaci kvalitních bílých jogurtů, které obsahují probiotika
 • Zvýšenou konzumaci mrkve
 • Zvýšenou konzumaci cibule

I když tyto prostředky mohou zabrat na kameny na mandlích, pravděpodobně se tímto způsobem zbavíte těch menších. Pokud jsou velké, tak snadno to asi nejspíš nepůjde.

Prevence

Čepy na mandlích: Co značí a jak je lze odstranit přírodní léčbou?

Co se týče kamenů na mandlích, pomáhá kvalitní ústní hygiena, nikotinová abstinence, pití dostatečného množství vody a vykloktávání slanou vodou.

V případě častých nemocí pak může lékař navrhnout odstranění mandlí, což je ale vždy až posledním řešením. U chorob, které způsobují čepy na mandlích se nejčastěji používá léčba antibiotiky.

Měli jste někdy čepy na mandlích nebo jste někdy řešili kameny na mandlích? Pokud ano, budeme rádi, když nám své zkušenosti napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Chronická_tonzilitida – Chronická tonzilitida (česky)

https://www.verywellhealth.com/chronic-and-recurrent-tonsillitis-1191984 – Chronické čepy na mandlích (anglicky)

https://www.healthline.com/health/tonsil-stones-home-remedy – Kameny na mandlích a co na ně pomáhá (anglicky)

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/tonsil-stones – Vše o kamenech na mandlích (anglicky)