Cordyceps TOP 5 srovnání [recenze]: Jak mají silné účinky?

Housenice, nebo také Cordyceps sinensis, je druh parazitující houby, která se vymyká tím, že ke svému životu potřebuje larvy hmyzu. I když to může znít pro mnohé dost děsivě, cordyceps fungus se používá jako ingredience do doplňků stravy, které jsou k dostání i na našem trhu. Má nějaké vedlejší účinky? A který cordyceps je nejlepší?

I když se zdá, že cordyceps existuje jen jeden (viz cordyceps sinensis), ve skutečnosti známe i cordyceps militaris, kterému se v češtině říká housenice červená.

Jak už jsme si navíc předestřeli v úvodu, tato houba parazituje na larvách hmyzu. O čem jsme ale nemluvili je její výskyt. Nejvíce se jí daří v oblasti Nepálu, Tibetu a Bhútánu. U nás se s ní nesetkáte, protože se obvykle vyskytuje v nadmořské výšce kolem 3 000 metrů. (A jelikož Sněžka má skoro o polovinu méně, musí se k nám dovážet.)

Pokud by vás zajímal mechanismus jejího parazitování na živých organismech, funguje to tak, že spory se dostanou do těl housenek můry Hepiaulus armoricanus. To se stává především v teplém ročním období. Houba následně získává živiny z těla svých obětí a postupně nahrazuje jejich tkáň tou svojí. Jakmile se housenka v zimě zahrabe pod zem, obvykle zahyne. Z její mumie pak v jarních měsících vyroste houba.

Ačkoliv je to možná kruté, cordyceps má pozitivní účinky, kvůli kterým má důležitou roli v tradiční čínské medicíně.

Co dalšího byste o něm měli vědět? A jaké doplňky stravy s cordycepsem můžete v našich končinách vyzkoušet?

Účinky a bezpečnost

V čínské lidové medicíně se cordyceps používá na podporu celkového zdraví. Podle některých dovede podporovat imunitní systém a může tím podpořit boj těla s nejrůznějšími patogeny. Také se zdá, že podporuje normální stav ledvin. V neposlední řadě se mu připisuje schopnost snižovat hladinu krevního cukru. Těžit by z něj mohli i sportovci, protože podle prvních dostupných informací by mohl cordyceps zlepšovat atletický výkon.

Co se týče vedlejších účinků, můžete zaznamenat:

  • Podrážděný žaludek
  • Nevolnost
  • Sucho v ústech

Určitě by se mu měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Dále není vhodný pro lidi s rakovinou a pro lidi, kteří mají cukrovku či poruchu krvácivosti. Pro většinu populace by však mělo být užívání přípravků s obsahem cordycepsu bezpečné.

5 nejlepších doplňků stravy s cordyceps na českém trhu

CORDYCEPS STAR

Cordyceps TOP 5 srovnání [recenze]: Jak mají silné účinky?

Prvním doplňkem stravy s obsahem cordyceps na našem trhu je CORDYCEPS STAR od značky STARLIFE. Obsahuje 60 kapslí a stojí kolem 1 200,- (za předpokladu, že nemáte štěstí na nějakou speciální slevu, kdy ho můžete pořídit i za 900,-). Zajímavé je na něm to, že jde o originální produkt z císařské dynastie Ming. Vzhledem k tomu, že se denně doporučuje užívat 2 kapsle, znamená to, že nejde o nejlevnější doplněk stravy tohoto typu na trhu. (Protože jedno balení vám vyjde pouze na měsíc.)

Na druhou stranu, tento doplněk stravy vám nabídne poměrně solidní složení, ve kterém objevíte i další zajímavé látky. V každé kapsli najdeme:

  • Housenici čínskou (180 mg)
  • Reishi (100 mg)
  • Pseudostelárii různolistou (50 mg)
  • Zázvor (20 mg)
  • Gynostemu (10 mg)

I přes vyšší cenu tohoto výrobku jsou s ním uživatelé spokojení, protože mu ve svých hodnocení udělili plný počet hvězdiček. Pokud vám tedy nevadí si trochu připlatit, určitě ho zkuste.

Superionherbs Cordyseps

Cordyceps TOP 5 srovnání [recenze]: Jak mají silné účinky?

Dalším doplňkem stravy s obsahem houby cordyceps je Superionherbs Cordyceps, který obsahuje 90 kapslí. Stejně jako v předešlém případě za něj zaplatíte přes 1 000,- (konkrétně 1 040,-), jeho cena je ale ve srovnání s tím předešlým o něco příznivější. V jeho prospěch hovoří i to, že se doporučuje užívat 1-2 kapsle denně, takže vám jedno balení vyjde na delší dobu. (A je tím pádem ekonomičtější.) 

Když se podíváme do složení, obsahuje pouze cordyceps (500 mg) a žádné dodatečné látky. Záleží tedy na vás, jestli chcete čistý cordyceps (a v tom případě je ten od Superionherbs lepší), nebo dáváte přednost jeho kombinaci s dalšími látkami. (A v tom případě byste měli sáhnout po tom prvním, i za cenu toho, že cordycepsu je v něm méně a je dražší.) 

I s tímto cordycepsem jsou uživatelé velmi spokojení, nejčastěji o něm říkají, že ho kupují opakovaně. Nejčastěji ho používají na podporu imunity.

NUPREME Cordyceps

Cordyceps TOP 5 srovnání [recenze]: Jak mají silné účinky?

Pokud nemáte moc peněz na rozhazování, začínáme se pohybovat v kategorii cenově dostupnějších doplňků stravy s obsahem cordycepsu. NUPREME Cordyceps seženete už za 249,-, což je ve srovnání s těmi předešlými dost podstatný rozdíl. Balení navíc obsahuje 100 kapslí, takže i po stránce velikosti balení jde o výhodu.

Na druhou stranu, levná cena a velké množství kapslí není vždycky tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Za den byste totiž měli užít 2-6 kapslí. Schéma dávkování je navíc poměrně dost složité, tuto dávku byste měli vzít pětkrát týdně a následně byste si měli udělat dva dny pauzu. Když se podíváme do složení, cordycepsu je v jedné kapsli 500 mg, takže se vyrovná i druhému doplňku stravy v pořadí. I když se mnoha lidem líbí jeho složení a cena, negativně hodnotí náročnost užívání.

Cordyceps Extra PM

Cordyceps TOP 5 srovnání [recenze]: Jak mají silné účinky?

K levnějším patří i doplněk stravy Cordyceps Extra PM, který seženete už za 245,-. Obsahuje 60 kapslí a užívá se 1-4 kapslí denně. (S tím, že maximum je stanoveno na 12 kapslích za den.) Ve srovnání s jinými doplňky stravy má obsah cordyceps spíš nižší, v jedné kapsli je ho 300 mg. Lidé kladně hodnotí jeho cenu a snadnou dostupnost. Vzhledem k nižšímu obsahu cordycepsu však preferují jiné doplňky stravy, které navíc nevyžadují užití velkého množství kapslí během jednoho dne.

Himalyo Cordyceps Caps

Cordyceps TOP 5 srovnání [recenze]: Jak mají silné účinky?

Jako posledního kandidáta, kterého můžete vyzkoušet, je doplněk stravy Himalyo Cordyceps Caps, který obsahuje 60 kapslí a jedno balení vyjde kolem 339,-. I když je ve srovnání se dvěma předchozími doplňky stravy o něco dražší, pořád nedosahuje na první dva cordycepsy z úvodu tohoto seznamu.

Opět se užívají dvě kapsle denně (schéma 1:1). Stejně jako většina navíc neobsahuje žádné dodatečné látky. Co se týče obsahu cordycepsu, v jedné kapsli objevíte 323,4 mg látky, což nepatří k těm nejhorším, ale ve srovnání s některými výše jmenovanými za jejich obsahem cordycepsu v jedné kapsli trochu zaostává.

Na druhou stranu, to mnoha uživatelům nevadí, protože ze zkušenosti uvádí, že ho kupují opakovaně (i po dobu několika let) a jsou s jeho účinky maximálně spokojení.

Pokud bychom tedy měli udělat nějaké finální zhodnocení, z našeho úhlu pohledu bychom si trochu připlatili a buď si vybrali přípravek s větším obsahem cordycepsu, nebo takový, který ho kombinuje s dalšími látkami. Na druhou stranu, ne každý má tu možnost, takže mu mohou pro začátek vyhovovat i levnější druhy cordycepsu, které jsou u nás k dostání.

Jaký doplněk stravy s cordycepsem z výše uvedených jste zkoušeli vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Housenice_čínská – Housenice čínská (česky)

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/cordyceps – Cordyceps (anglicky)