Význam čaker podle hinduismu: Jak se uvolňují a harmonizují

O čakry v těle a jejich význam se v posledních letech zajímá čím dál tím víc lidí. V hojné míře tomu pomohla i obliba jógy, která s nimi nějakým způsobem pracuje. Jelikož mohou být čakry v těle zablokované, mnozí zkouší čištění čaker, které by mělo přispět ke zlepšení kvality jejich života. Co ale čakry jsou? A jaký jim hinduisté připisují význam?

Pokud jste byli někdy v životě na hodině jógy, kterou vedl instruktor, mohl v průběhu cvičení (nebo po něm) hovořit o systému čaker. Možná vám dokonce řekl, že byste měli pracovat na otevření čaker ve vašem těle.

Pravda je ale taková, že máme jen mlhavou představu o tom, co čakry jsou, kde se nachází a za co jsou v našem těle zodpovědné.

Význam čaker podle hinduismu

Proto se na každou z nich podíváme níže.

Co jsou čakry?

Čakry v lidském těle jsou součástí energetického systému, který se začal prosazovat 1500-1000 let před Kristem v daleké Indii.

Jde o speciální kola/body, které se nacházejí v pevně stanoveném pořadí v každém lidském těle. Dohromady je jich sedm a mají různé barvy. V ideálním případě by měly být čakry otevřené a měl by v nich probíhat rotující pohyb. Někteří lidé ale mají čakry zablokované a měli by aktivně pracovat na jejich harmonizaci.

7 hlavních čaker

Kořenová čakra

Význam čaker podle hinduismu

Kořenová čakra je ta úplně první. Má červenou barvu a nachází se v oblasti pohlavních orgánů (tam, kde je kostrč). Spojuje se s naší identitou a stabilitou.

Pokud je kořenová čakra zablokovaná, můžete trpět na zácpu, problémy s močovým měchýřem a na problémy s vyprazdňováním obecně. Blok se spojuje i s obavami o peníze a s obavami, které se týkají základních předpokladů pro život.

Sakrální čakra

Druhá je sakrální čakra, která má oranžovou barvu. Nachází se těsně pod pupíkem. Je zodpovědná za kreativitu, potěšení a sexualitu. Zablokovaná sakrální čakra se spojuje s problémy, které se týkají močových cest, bolestí bederní páteře a impotencí. Co se týče pocitů, ovlivňuje pocit naší sebehodnoty.

Čakra solar plexu

Třetí čakra je na úrovni solar plexu (v oblasti žaludku) a má žlutou barvu. Spojuje se se sebevědomím a sebedůvěrou. Pokud je zablokovaná, spojuje se s problémovým trávením, poruchami příjmu potravy, vředy atd.

Srdeční čakra

Význam čaker podle hinduismu

Srdeční čakra je zelená a nachází se u srdce. Spojuje se s láskou a náklonností. Pokud je zablokovaná, spojuje se se srdečními problémy, astmatem a poruchami váhy. Takoví lidé mohou mít také na prvním místě ostatní a na posledním sebe. Tato čakra také zodpovídá za lásku.

Krční čakra

Krční čakra má světle modrou barvu a najdeme ji v hrdle. Určitě vás nepřekvapí, že je zodpovědná za komunikaci. Zvlášť za tu verbální. Pokud je zablokovaná, máte problémy s krkem a hlasivkami. Může ovlivňovat i problémy v dutině ústní.

Čakra třetího oka

Čakra třetího oka se nachází uprostřed čela mezi obočím. Má indigovou (tmavě modrou) barvu a spojuje se s intuicí a imaginací. Lidé, kteří ji mají zablokovanou, mohou mít problémy s koncentrací a nasloucháním.

Korunní čakra

Korunní čakra je posazená nejvýš a má fialovou barvu. Spojuje se s inteligencí. Je vázaná na mozek a na nervovou soustavu. Pokud je zablokovaná, lidé preferují logické myšlení a odklon od duchovna.

Jak na harmonizaci čaker?

Na stav čaker má negativní dopad stres s úzkostí. Z toho důvodu je potřeba pracovat na celkovém zklidnění mysli a organismu. Pomoci vám může i jóga. Někteří lidé také doporučují, aby si člověk se zablokovanými čakrami představil, že ho zalévá uklidňující bílé světlo z vesmíru.

Staráte se o své čakry, nebo je necháváte žít svým vlastním životem?

Zdroje informací

 https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/7-chakras – Vše o čakrách (anglicky)

https://www.healthline.com/health/mind-body/anxiety-chakra – Jak vybalancovat činnost čaker (anglicky)