Když mluvíme o užívání kloubní výživy, hodně lidí si myslí, že se jich toto téma netýká. Vždyť jde o doplněk stravy pro seniory a sportovce, nebo ne? Ve skutečnosti si důvody pro její příjem v životě najde téměř každý. Nevěříte? Nejčastější příčiny opotřebení kloubů a hlavní skupiny lidí, kteří by měli kloubní výživu užívat, si představíme v následujících několika odstavcích.
Že si užívání kloubní výživy nejčastěji spojujeme se seniory není žádná náhoda. Je totiž jasné, že čím déle na tomto světě jsme, k tím většímu opotřebení organismu dochází. Na druhou stranu, pokud je vám třicet a sportujete, případně máte fyzicky náročnou práci, i pro vás by mohl mít tento zvyk svůj smysl.
Přečtěte si: Vyzkoušejte tyto babské rady na revma
Správně by se totiž s podporou pohybového aparátu nemělo čekat až na poslední chvíli. A už vůbec by se neměla začít řešit až když vás trápí nějaké chronické onemocnění, se kterým pravidelně docházíte k lékaři. Čím dříve se začnete svým kloubům, kostem a dalším částem pohybového ústrojí věnovat, tím lépe.
Nevěříte?
Kdy je nejlepší čas začít?
Nejlepší čas pro zahájení užívání kvalitní kloubní výživy, která obsahuje několik navzájem se doplňujících látek, přichází mnohem dřív, než byste si možná mysleli. Naprosto ideální je, když po takovém doplňku stravy na klouby sáhnete mezi třicítkou a čtyřicítkou. U sportovců to navíc může být i o něco dříve, třeba kolem 25-30 let, kdy se má za to, že tělo začíná stárnout. Zhruba od 25 let navíc postupně klesá produkce kolagenu, který je součástí kloubních chrupavek.
První citelnější problémy s pohybovým aparátem se však málokdy objeví hned, ale průměrně kolem 35 let. Součástí správně nastavené životosprávy by pak určitě měl být i dobře nastavený pitný režim, protože chrupavky potřebují ke svému normálnímu chování dostatek hydratace.
V případě, že si nejste jistí tím, zda byste měli začít o kloubní výživě začít uvažovat i vy, zamyslete se, zda:
- Máte fyzicky náročné zaměstnání
- Nosíte v náručí děti nebo v průběhu dne manipulujete s jinými těžkými břemeny
- Pracujete na počítači (což může mít špatný vliv na malé klouby rukou)
- Pravidelně opakujete nějaký konkrétní pohyb (například při práci na tovární lince)
Jak poznat problém?
Problémy s klouby a pohybovým aparátem mohou být různé. Například můžete ztrácet cit v končetinách (po delší a náročnější fyzické námaze). Pozor si také musíte dávat na únavové zlomeniny a na natržené svaly a šlachy, což jsou problémy, které se mohou objevit po přepínání těla či v průběhu sportu.
Dále se může objevit:
- Otok kloubů
- Bolest kloubů
- Ztuhlost
- Omezení pohyblivosti kloubu
- Zarudnutí
- Pocit zadrhnutí soukolí
V případě, že tomuto stavu předcházela nějaká nehoda, případně se stav nelepší ani poté, co si naordinujete klid, studený obklad a léky proti bolesti, je vhodné co nejdřív navštívit svého ošetřujícího lékaře, protože není vyloučeno, že jde o problém, se kterým si v domácích podmínkách sami neporadíte.
Jak poznat kvalitní kloubní výživu
Každá kloubní výživa je v něčem trochu jiná. Některé například vůbec neobsahují vitamín C, který je důležitý pro normální produkci kolagenu v těle. Z toho důvodu bychom to brali jako jedno z prvních vodítek, kterému bychom podřídili výběr. Jednou z kloubních výživ, která kolagen i vitamín C obsahuje, je například vícesložkový doplněk stravy na pohybový aparát Kloubin.
Co se týče dalších složek, které je dobré, aby v kloubní výživě byly, patří k nim:
- Glukosamin
- Chondroitin
- MSM
- Boswellie
A případně i některé další. Hovoříme třeba o vitamínu K, vitamínu D a vápníku, což jsou látky, jež přispívají k podpoře normálního stavu kostní hmoty. (Kdo by pro sebe rád udělal ještě něco krapet extra, ten ještě může do seznamu přidat hořčík.)
Nyní už tedy víte, pro koho je kloubní výživa vhodná a co přesně byste měli hledat v jejím složení. Díky tomu se budete v oblasti péče o pohybový aparát mnohem lépe orientovat.