Ovesné vločky: Proč je jíst každý den?

Když chodíte nakupovat, dáváte si pravidelně do vozíku ovesné vločky, nebo se jim vyhýbáte obloukem? Pokud patříte do druhé ze zmiňovaných skupin, možná přišel čas na to, abyste trochu změnili svůj přístup. Ovesné vločky totiž nabízejí široké spektrum pozitivních benefitů pro lidské zdraví. Na to, proč byste jim měli dát šanci, se zaměříme níže.

Někteří lidé vnímají ovesné vločky jako nejnudnější potravinu na světě. Pravda je ale taková, že jejich trvalé zařazení do vašeho každodenního jídelníčku může mít široké spektrum pozitivních účinků. 

Kromě toho, jde o velmi levnou potravinu, takže ji můžete kupovat opakovaně i přesto, že máte třeba zrovna hlouběji do kapsy. Když vezmeme v úvahu, kolik chutných snídaní a svačin dovedete z obyčejných ovesných vloček vykouzlit, brzy se z nich stane vaše oblíbená ingredience.

Ovesné vločky: Nutriční hodnoty

Ovesné vločky s džusem k snídani

Jak už bylo řečeno, obyčejné ovesné vločky jsou doslova napěchované důležitými živinami. Prostřednictvím jejich pravidelného pojídání do sebe dostanete například železo, zinek, fosfor, hořčík, mangan, vitamín B1 a vitamín B5. Dále se v nich schovává malé množství vitamínu B6, vitamínu B3 a vápníku.

Zdravotní benefity ovesných vloček

Ovesné vločky: Proč je jíst každý den?

Ovesné vločky se řadí mezi zdroje antioxidantů, které tělo využije v boji proti volným radikálům. Ty poškozují buňky a způsobují jejich předčasné stárnutí. Z dlouhodobého hlediska se také spojují se vznikem některých civilizačních chorob. Aby toho nebylo málo, v ovesných vločkách se nachází takzvané betaglukany, které dovedou podporovat imunitní systém.

Mezi další výhody patří:

 • Vysoký obsah vlákniny
 • Rychlejší pocit zasycení
 • Lepší trávení
 • Kontrola cholesterolu
 • Regulace hladiny krevního cukru
 • Podpora hubnutí
 • Odstranění zácpy

Zkrášlující ovesné vločky

Možná tomu nebudete chtít věřit, ale ovesné vločky můžete použít i při péči o svou pleť. 

Vločky na kůži se hodí pro lidi s/se:

 • Suchou pokožkou
 • Svědivou pokožkou
 • Ekzémem (tam ale pozor, vločky se nehodí například na hodně rozpraskanou a krvácející kůži)
 • Lupénkou

Zajímavostí je, že tyto pozitivní účinky potvrzují i některé vědecké studie. Například aplikace ovesných vloček na kůži pomohla zmírnit příznaky lupénky u 60 žen s citlivou pokožkou. 96 % lidí se navíc domnívalo, že se jim tímto způsobem podařilo dostat jejich zdravotní stav pod kontrolu.

U 30 lidí s ekzémem se zase zjistila zmenšená přítomnost některých bakterií na místech s ekzémem poškozenou kůží než u lidí, kteří používali obyčejný hydratační krém.

Použití ovesných vloček

Ovesné vločky: Proč je jíst každý den?

V kuchyni je to docela snadné. Stačí si koupit ovesné vločky (za nás vítězí ty, které jsou velmi jemně mleté), které stačí krátce povařit v horké vodě, nebo v horkém mléce. (Díky vodě do sebe dostanete méně kalorií.) Ovesnou kaši můžete ochutit malým množstvím medu, skořicí, hrstí oříšků a podobně. (Někteří lidé nedají dopustit ani na ovesnou kaši s vejcem, nebo s jogurtem, který jí dodá extra proteiny.)

Jak ale používat ovesné vločky na kůži? Je to vlastně docela jednoduché. Stačí, když dáte malé množství vloček louhovat do vany s teplou vodou, ve které se pak vykoupete. (Vločky můžete dát i do látkového pytlíku, díky čemuž vanu nebudete muset po koupeli umývat.) Také je můžete přidat jako ingredienci do domácí pleťové masky.

Máte rádi ovesné vločky? Pokud ano, jak přesně je používáte?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/9-benefits-oats-oatmeal – 9 benefitů ovesných vloček a ovesné kaše (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/oatmeal-benefits-for-the-skin – Vše o použití ovesných vloček na kůži (anglicky)