Ayahuasca a její účinky a rizika – je v ČR vůbec legální?

Pokud se zajímáte o aktuální dění, pravděpodobně jste si v posledních letech všimli prapodivných šamanských rituálů, při kterých se používá ayahuasca. Jelikož se o ni začalo mnoho lidí zajímat, podíváme se na vše, co byste o ní měli vědět.

Slovo ayahuasca v posledních několika letech rezonuje českým internetem. Především kvůli kauzám, které mají v mnoha případech tragické následky. Ve světě je známá i pod slovy ayawaska a yagé.

Jejím zdrojem je liána, které se říká Banisteriopsis caapi, ale může se připravovat i z jiných existujících rostlin. (Převážně z těch, které obsahují DMT.) Tato látka se používá u domorodých kmenů peruánské Amazonie.

Je nebezpečná? A je v Česku legální?

Proč se používá?

Ayahuasca a její účinky a rizika – je v ČR vůbec legální?

Mezi hlavní důvody, proč je ayahuasca tak poptávaná, patří skutečnost, že vyvolává vize. V praktické mluvě to znamená, že má halucinogenní účinky. Říká se, že po požití této drogy dochází k duchovnímu osvícení a k celkovému zklidnění. Z toho důvodu tento nápoj používají některé exotické kmeny pro léčbu a pro práci svých šamanů.

Šamanské ceremoniály

Vzhledem k tomu, že po požití drogy se může člověk chovat nepředvídatelně, národy, které ayahuascu používají, doporučují její požívání jen v případě, že je na místě přítomen šaman. Tyto rituály obvykle probíhají v noci. První příznaky působení tohoto nápoje obvykle přicházejí v rozmezí 20 až 60 minut po jeho vypití. Efekt pak přetrvává po dobu 2 až 6 hodin. Mnohdy se podává opakovaně.

Lidé po požití nápoje mnohdy pociťují nežádoucí účinky, mezi které patří:

  • Zvracení
  • Průjem
  • Strach
  • Paranoia
  • Halucinace

Co se týče zvracení a průjmu, jde o mechanismus těla, který se snaží zbavit škodlivé látky. Jedná se tedy o naprosto přirozený jev.

Zdravotní rizika

Ayahuasca a její účinky a rizika – je v ČR vůbec legální?

I když má ayahuasca pár potenciálních výhod pro psychiku, její negativa významně převažují. Některá zdravotní rizika totiž mohou být dokonce i smrtelná. Tento nápoj nesmí konzumovat lidé, kteří berou antidepresiva, léky na Parkinsonovu chorobu, léky na psychiatrická onemocnění, léky na kašel a mnoho dalších. Tato droga se také v žádném případě nedoporučuje lidem se schizofrenií a lidem, kteří mají jinou psychickou poruchu.

Ayahuasca může zvýšit váš krevní tlak a zrychlit tlukot srdce, takže je nebezpečná i pro lidi, kteří mají onemocnění kardiovaskulárního systému. Vzhledem k tomu, že existují zprávy o mnoha úmrtích, určitě se nevyplatí s tímto nápojem experimentovat.

Legalita

Není to tak dávno, co za podávání nápoje ayahuasca soud odsoudil skupinu cizích státních příslušníků, která pořádala nelegální šamanské rituály. Vzhledem k tomu, že ayahuasca obsahuje psychotropní látku DMT, její výrobci, dovozci a prodejci musí mít vyřízené povolení.

V posledních letech se ale zkoumá ayahuasca kvůli něčemu jinému. V rukou odborníků se může stát prostředkem pro léčbu drogových závislostí. Také se možná začne používat v moderní psychoterapii. Než se tak ale stane, rozhodně není vhodné s ní (ještě nelegálně) experimentovat.

Od tohoto kroku by vás měly odradit smrtelné následky, které mohou být způsobeny nevhodným dávkováním, již existujícími zdravotními problémy a kontraindikací s některými léky. Dále vám hrozí vězení a propadnutí majetku.

Jak tedy vidíte, opravdu se nevyplatí riskovat. A to i přesto, že stát se na chvíli šamanem může být pro někoho lákavé.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ayahuasca – Ayahuasca (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/ayahuasca – Ayahuasca (anglicky)

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/krajsky-soud-samanske-ritualy-polaci-ayahuasca-kordys.A220128_052126_ostrava-zpravy_jog – Za šamanské rituály s lektvarem z Peru uložil soud až 8,5 roku vězení (česky)