Magické polodrahokamy: Víte, na co je který kámen dobrý?

Krystaly a polodrahokamy se v poslední době těší zvýšené oblibě. Především kvůli tomu, že jsou dobře dostupné a velmi pěkné na pohled. Věděli jste však, že se každému polodrahokamu připisuje zvláštní moc? Proto se dnes podíváme na vše, co se těchto nádherných darů přírody přímo týká.

Mnoho lidí podlehlo čarovné kráse polodrahokamů, které hrají všemi barvami. Od klasických drahokamů je odlišuje to, že v některých ohledech nesplňují podmínky pro zařazení do stejné kategorie. (Proto se jim do roku 1935 říkalo jen minerály.) Jelikož jde ale o poměrně rozsáhlou problematiku (protože v minulosti do kategorie drahokamů nepatřil ani vzácný smaragd), je docela dobře možné, že se v budoucnosti dočkáme dalších změn.

Když ale odhlédneme od technických parametrů, nemůžeme polodrahokamům upřít, že přispívají ke zútulnění a k harmonizaci okolního prostoru. Řada lidí z nich dokonce nosí i šperky, které se dají sehnat jak v kamenných prodejnách, tak po internetu.

Proč polodrahokamy soustavně přitahují naši pozornost? A mohou pozitivně působit na lidské zdraví?

Používání polodrahokamů

Magické polodrahokamy: Víte, na co je který kámen dobrý?

Polodrahokamy a jejich nošení se většinou spojuje se zájmem o spiritualitu a o alternativní medicínu. Z toho důvodu si není řada lidí jistá, jestli jim polodrahokamy mohou (kromě svého vzhledu) něco reálného nabídnout. Zajímavostí však je, že polodrahokamy používali už lidé starověkých kultur, kteří jim připisovali zvláštní, nebo magické schopnosti. (Kameny byly populární v Egyptě, v Řecku a v Číně.)

Moderní věda několikrát vypustila do světa, že používání krystalů a polodrahokamů funguje na principu placeba a tyto předměty nemohou mít na lidské tělo žádný pozitivní vliv. Existují ale i názory, že krystaly a polodrahokamy zadržují energii, kterou si pak mohou vyměňovat se svým nositelem/majitelem. Technicky vzato by vám tedy nemělo jejich vlastnictví uškodit, jen je potřeba od něj mít realistická očekávání a nezanedbávat kvůli nim standardní léčbu. (V případě, že vás trápí nějaký konkrétní problém.)

Nejoblíbenější krystaly

Magické polodrahokamy: Víte, na co je který kámen dobrý?

Na světě existuje mnoho krásných polodrahokamů a krystalů, které můžete nosit na krku jako přívěsek, na ruce jako náramek, nebo si je můžete postavit na poličku v obývacím pokoji. (Počítejte ale s tím, že velké krystaly jsou opravdu hodně drahé.)

Mezi ty úplně nejpopulárnější v současné době patří:

  • Křišťál (nejčistší kámen, podpora energetického systému)
  • Jaspis (úleva od stresu)
  • Obsidián (pomáhá zpracovávat emoce a odpoutávat se od starých záležitostí)
  • Ametyst (kámen čistoty a silné vůle)
  • Tygří oko (překonání strachu a zvýšení motivace)
  • Citrín (entuziasmus, kreativita a koncentrace)
  • Nefrit (kámen prosperity a štěstí)
  • Růženín (kámen lásky)
  • Měsíční kámen (ženská energie)

S výčtem dalších kamenů bychom tu ale mohli být prakticky donekonečna.

Práce s kameny

Magické polodrahokamy: Víte, na co je který kámen dobrý?

V případě, že se rozhodnete nějaký kámen koupit, nebo ho od někoho dostanete jako dárek, je důležité, abyste ho před nošením, nebo jiným používáním, důkladně vyčistili. Je to velice jednoduché.

Nový kámen vezměte do dominantní ruky a opláchněte ho pod tekoucí studenou vodou. Následně ho nechte uschnout na slunci, ze kterého získá pozitivní energii. Poté kámen opět vezměte do dominantní ruky, zavřete oči a zkuste se s ním propojit. (Kámen rozpozná vaši energii a dojde ke vzájemné synchronizaci.)

V neposlední řadě, jakmile kámen vyčistíte a propojíte se s ním, neměl by vám na něj nikdo cizí sahat. V opačném případě ho budete muset znovu vyčistit.

Líbí se vám polodrahokamy? Pokud ano, který kámen je váš nejoblíbenější?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Polodrahokam – Polodrahokam (česky)

https://www.healthline.com/health/mental-health/guide-to-healing-crystals – 101 o léčivých krystalech (anglicky)

https://www.healthline.com/health/healing-crystals-what-they-can-do-and-what-they-cant – Co mohou krystaly udělat pro vaše zdraví (anglicky)