Máte knedlík v krku? Zkuste těchto 5 ověřených babských rad!

Když máme knedlík v krku, znamená to, že jsme nervózní a nejsme schopní hovořit. Což může být problém. Zvlášť na pracovním pohovoru, nebo na důležité prezentaci, kde se na nás upírá zrak velkého množství lidí. Co se s tím dá dělat?

Někteří lidé jsou od přírody bázliví. Z toho vyplývá, že jakmile se na ně upře něčí pozornost, zrudnou, rozklepou se jim kolena a nejsou schopní ze sebe vydat ani hlásku. Za normálních okolností nejde o nic vážného. Problém nastává ve chvíli, kdy musí něco vyjednat, nebo prezentovat na veřejnosti.

Máte knedlík v krku? Zkuste těchto 5 ověřených babských rad!
Knedlík v krku nebývá za normálních okolností nic vážného. Avšak ve chvíli, kdy člověk musí něco prezentovat, nebo vyjednávat, mohou nastat větší problémy.

Jednou z reakcí na tento stres je pocení. Nervóznímu člověku se může udělat i mdlo. Při hodně velké nervozitě si dokonce může odběhnout i na toaletu. Každý reaguje jinak.

Jedním z nejčastějších problémů je ovšem stažené hrdlo. Najednou máme pocit, že nedokážeme mluvit, protože nám v tom brání imaginární brambora, nebo knedlík v krku.

Co tento stav vyvolává? A dá se nějak (instantně) odstranit?

Knedlík v krku

Co je knedlík v krku?

Knedlík v krku je celkem běžný stav. Zažívají ho jak muži, tak ženy. A znají ho nejen mladí lidé, nýbrž i ti starší. Každý prožívá knedlík v krku trochu jinak. Zatímco někdo nemůže polykat, někoho může trápit otok. (V takovém případě je ale potřeba vyloučit, že za knedlíkem v krku není nějaká vážná choroba, kterou je nutné začít řešit.)

Příčiny vzniku knedlíku v krku

Většina příčin vzniku knedlíku v hrdle není natolik závažná, aby vyžadovala pomoc lékaře.

Spouštěčem může být:

  • Tenze svalů (svalové napětí)
  • Ztráta koordinace svalů
  • Reflux (projevující se pálením žáhy a kyselým nebo hořkým pocitem v ústech)
  • Postnasální kapání (vzadu vám odkapává rýma do krku)
  • Strach
  • Nervozita
  • Pýcha
Knedlík v krku
Pokud máte knedlík v krku po dobu několika dní, vyhledejte lékaře.

Lékaře vyhledejte v případě, že máte knedlík v krku po dobu několika dní. Také je potřeba sledovat, zda se ke knedlíku nepřidaly i nějaké další symptomy, které by mohly poukazovat na nějaký vážnější zdravotní problém.

Babské rady na knedlík v krku

Nyní se podíváme na to, jak se zbavit (či alespoň jak předcházet) vzniku knedlíku v krku, který vás může omezovat ve vašem pracovním, studijním ale i společenském životě.

Máte knedlík v krku? Zkuste těchto 5 ověřených babských rad!

Žvýkejte

Pokud jste hodně nervózní a neklidní, je potřeba se něčím odreagovat. Nejvhodnějším a zároveň asi i nejakceptovatelnějším způsobem je žvýkání žvýkačky. Stačí si vybrat jen oblíbenou příchuť a strčit si ji v případě potřeby do pusy.

Samozřejmě, žvýkání žvýkačky se nehodí vždycky. Pokud máte mluvit na veřejnosti, je žvýkání gumy zcela nevhodné. Například i kvůli tomu, že by vám mohla v nestřeženém okamžiku zaskočit.

Pijte vodu

Hydratace je důležitá. Proto s vypitím sklenice vody rozhodně nic nepokazíte. Kromě toho, že nebudete mít vyschlo v ústech, budete mít hydratované i svaly. Takže by nemělo dojít k jejich samovolnému stažení.

Nekřičte

Křik namáhá hlasivky. Což nemusí být za všech okolností žádoucí. Natažené hrdlo pak může simulovat problémy s mluvou a cizí objekt v krku. Pokud mluvíte k většímu počtu diváků, vždy používejte mikrofon. Případně skupinu požádejte, ať si sedne blíž.

Najděte si důvěrníka

Nemusíte hned chodit k psychologovi. (Ačkoli i on se může hodit. Zvlášť při zvládání úzkostí a depresivních stavů.) Pokud jste nervózní, je dobré si o tom s někým promluvit. Při veřejném vystoupení také není na škodu si v hledišti najít nějakou sympatickou tvář, která vás uklidňuje. Svůj monolog můžete za průběžného dívání do dalších koutů hlediště věnovat hlavně jí.

Máte knedlík v krku? Zkuste těchto 5 ověřených babských rad!

Nadechněte se

Někdy si to děláme všechno sami. Klademe na sebe vysoké nároky a sami sebe zrazujeme tím, že si o sobě myslíme, že něco nezvládneme tak, jak bychom potřebovali. Proto je dobré se před větším veřejným vystoupením zastavit a pořádně se nadechnout. Uvidíte, že tento drobný fígl vám pomůže navrátit zpátky vaši sebedůvěru.

Jaké jsou vaše tipy a triky, jak odstranit knedlík v krku?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320245 – Knedlík v krku (anglicky)

https://www.healthline.com/health/lump-in-throat – Vše o knedlíku v krku (anglicky)